Dolar Alış
:
5.3563
Dolar Satış
:
5.3659
Euro Alış
:
6.1030
Euro Satış
:
6.1140
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Bilinçsiz Antibiyotik Alımı Bakteri Direncini Artırıyor

İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, Doktor kontrolü dışında kullanılan antibiyotik grubu ilaçların, bakterilerin direnç kazanmasına yol açtığını söyledi.

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, "Antibiyotiklerin doktor kontrolü dışında kullanımına karşıyız. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı toplum ve insan sağlığı açısından tehdit oluşturuyor" ifadelerini kullandı.
 
İEİS'ten yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Barut, bilinçsiz antibiyotik kullanımının son yıllarda dünyanın önemli gündem maddelerinden biri haline geldiğini belirterek, "Doktor kontrolü dışında kullanılan antibiyotik grubu ilaçlar, bakterilerin direnç kazanmasına yol açarken, hastalıklarla mücadeleyi de çaresiz bırakıyor" değerlendirmesinde bulundu.
 
Bilinçsiz antibiyotik kullanımının dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkeleri alarma geçirdiğine dikkati çeken Barut, şunları kaydetti:
 
"Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok uluslararası kuruluş ve ülke otoritesi antibiyotiklerin bilinçli kullanımını sağlamak üzere çalışmalar yapıyor. Türkiye'de de Sağlık Bakanlığı'nın sıkı takibi devam ediyor. Bakanlık tarafından atılan adımları yerinde ve doğru buluyoruz ve destekliyoruz.
 
Türkiye'de antibiyotik grubu ilaçların pazar payı son 5 yılda yüzde 11,5'ten yüzde 8,5'e geriledi ama bu hala yüksek bir oran. İEİS olarak antibiyotiklerin doktor kontrolü dışında kullanımına karşıyız. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı toplum ve insan sağlığı açısından tehdit oluşturuyor. Doktorların önerdiği ilaçların kullanılması büyük önem taşıyor. Kişilerin kendilerini iyi hissetmeleri halinde bile tedaviye sonuna kadar devam etmeleri gerekiyor."