Giriş Yap
|
BağlanBağlan
|
Kayıt Ol
|
Ana Sayfa
Tekirdağ :
22915 haber okuyabilirsiniz
274 oyun oynamayı bekliyor
6518 kayıtlı firma
1436 kitap inceleyebilirsiniz
1555 sinema bilgileri
537 fotoğraf albümü
1333 video izleyebilirsiniz
Haberler
Tekirdağ
Firma Rehberi
0282 264 24 420
Tekirdağ / Süleymanpaşa
283 67 41
Tekirdağ / Merkez
0282 654 89 58
Tekirdağ / Çorlu
0282 260 05 58
Tekirdağ / Süleymanpaşa
260 14 09
Tekirdağ / Merkez
653 21 21
Tekirdağ / Çorlu
Peynir helvası Ziyaretçilerin Gözdesi Oldu
Tekirdağ'ın 150 yıllık geçmişe sahip "peynir helvası" na, kenti ziyaret eden yabancı turistlerden yoğun talep geldiği bildirildi.
16 Temmuz 2009 08:39 | Tekirdağ
Peynir helvası Ziyaretçilerin Gözdesi OlduHelva üreticisi Ömer Tekbaş, yaptığı açıklamada, 60 yıldır süt ve süt ürünleri sektöründe faaliyet gösterdiğini, 12 yıldır da peynir helvası üretimi yaptıklarını söyledi.
Peynir helvasının inek sütü, peynir, un ve yumurta kullanılarak hazırlandığını, kıvamı tutturmak için ustalık gerektiğini anlatan Tekbaş, süt kalitesinin, tatlının kıvamı ve lezzetinde büyük önem taşıdığını bildirdi.
Son derece zahmetli olan peynir helvası imalatının, sütün sağılmasından itibaren başladığını belirten Tekbaş, "Çiftliklerde sütün sağılması sırasında bekliyoruz. Saf sütü, doğal sıcaklığını kaybetmeden kaynatmaya başlıyoruz. Sütün ve tatlının kalitesinde, o günkü hava durumu bile etkili oluyor. 6 yaşından beri işin içinde olduğumdan, süt profesörü oldum" diye konuştu.
Helvada kullanılan peynirin de birtakım doğal yollarla süzüldüğünü bildiren Tekbaş, şöyle devam etti:
"Has peynir helvasını yıllardır aynı yöntemle imal ediyoruz. Tesislerimizde makine yok. Helvanın her aşamasını elle ve gözle takip ediyoruz. Hijyen şartlarının uygulandığı tesisimizde, geleneksel yöntemlerle helva üretimi yapıyoruz. Ancak diğer bazı tesislerde has helva kalitesinden kaçınılıyor. Bol un, kalitesiz peynir ve yağ kullanılıyor. Bu da hem geleneksel helva tadının unutulmasına hem de helvanın kötü imaj kazanmasına yol açıyor."
TURİSTLER YANLARINDA HELVA GÖTÜRÜYOR
Ömer Tekbaş, tesislerde günlük 500 kilogram üretilen peynir helvasının, her gün bölge genelinde yüzlerce noktaya dağıtımının yapıldığını ifade etti.
Tekirdağ peynir helvasının yaklaşık 150 yıllık geçmişi bulunduğunu belirten Tekbaş, "Tekirdağ denince akla ilk olarak Tekirdağ köftesi geliyor. Ancak peynir helvası, bu köftenin satıldığı tüm lokantalarda tüketiliyor" dedi.
Kenti ziyaret eden yabancı turistlerin, ülkelerine giderken yanlarında peynir helvası götürdüklerini anlatan Tekbaş, şunları kaydetti:
"Kentimizi ziyaret eden yabancı turistler tatlımızı çok beğeniyor. Yemek yedikleri lokantada tadına baktıkları peynir helvasını toptan alarak, yurt dışına götürmek isteyen turistler, lokantacılar kanalıyla bize ulaşıyor. 10, 20, 50 kilo alarak ülkelerine götürenler oluyor. En son Amerikalı bir turist, ülkesine Tekirdağ peynir helvası götürdü."
Tekbaş, peynir helvasına yurt dışı talebinin artması üzerine, üretim kapasitesini artırmak amacıyla sanayi tesisi kurma aşamasında olduğunu söyledi.
Helvanın 100, 250 ve 500 gramlık ambalajlarda etiketli ya da açık halde tartılarak satışa sunulduğunu bildiren Tekbaş, piyasaya yeni sürülen "fırınlanmış" peynir helvasının da beğeni topladığını sözlerine ekledi.
<< Önceki Haber | Sonraki Haber >>
Facebookta Paylaş
Misafir
3 Yıl Önce
Misafir
geçenlerde tekirdağındaydım birer kilo fırınlanmış ve normal peynir helvası aldım artık eskisi kadar iyi değildi ya ustaları değişmiş yada firma el değiştirmiş helvanın içinde bolca irmik vardı verdiğim 25tlye acıdım salih gürel maltepe 0544 285 46 46
Misafir
3 Yıl Önce
Misafir
kutu üzerindeki telefon numaraları cevap vermiyor cebe mesaj çektim mesajdan sonra telefon açan bana telefonda küfür etti onlara yazıklar olsun salih gürel maltepe
Misafir
1 Yıl Önce
Misafir
peynir helvasının adresi balkan pastahanesi
Elmas Otomotiv Tekirdağ
Tekirdağ Haberleri
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
En Çok Okunan Haberler
Benzer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Diğer Haberler
Tavsiye ettiklerimiz : Tekirdağ Haberleri
Elmas Grafik
Hükümet Cd. No: 90 Tekirdağ
Tel:
Fax:
reklam@ellidokuz.com
www.elmasgrafik.com
Elmas Grafik