info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
6.6903
Dolar Satış
:
6.7024
Euro Alış
:
7.2279
Euro Satış
:
7.2409
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Corona Virüsünde Hastanelerin Yatak Kapasitesi Çok Önemli

Corona virüsüne bağlı ölüm sayısı 11 bini geçerken, Almanya`nın salgın hastalık döneminde yaşadığı süreç uluslararası kamuoyu tarafından "Mucize" olarak tanımlandı.

15 binden fazla aktif vakanın görüldüğü ülkede ölüm sayısının 68 olması, "Corona virüsüne bağlı ölüm oranı en düşük ülkelerden biri" yorumlarının yapılmasına sebep oldu.

Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde Aralık ayında ortaya çıktıktan sonra küresel ölçekte 275 binden fazla insana bulaşan ve 11 binden fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsü, Almanya’yı adeta teğet geçti… Çin’den sonra vaka sayısının en çok olduğu ülkelerin başında gelen İtalya’da 47 bin vakada 4 bin 32 kişi yaşamını yitirirken, Almanya’da 19 bin 848 vaka görüldü. Sadece 68 kişinin yaşamını kaybetmesi bir mucize olarak dikkat çekti. Almanya’daki Salgın Hastalık Kontrol Ajansı Robert Koch Enstitüsü’nün verdiği resmi rakamlara göre Almanya’da ölüm sayısı küresel anlamda diğer ülkelerin bir hayli gerisinde. Son veriler ışığında Almanya’da corona virüsüne bağlı ölüm sayısı yüzde 0.29 seviyelerinde. İtalya’da bu oran yüzde 8.2.

Dünya Sağlık Örgütü’nde görevli olan Richard Pebody, “Bunun sebebini bulmamız çok zor. Farklı kombinasyonların birleşimi olduğu için net bir cevabımız yok” dedi.

YATAK KAPASİTESİ ÖNEMLİ

İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Daily Mail, yoğun bakım yatağı sayısının corona virüsü ile mücadelede kritik önemi olduğunu uzmanlara dayandırarak aktardı. Almanya’da şu an oksijen desteği olan yoğun bakım sayısının 25 bin olduğu bilinirken, Almanya’nın Avrupa’daki komşularına oranla bu soruna daha hazır olduğu görülüyor. Fransa’da yaklaşık 7 bin yoğun bakım yatağı bulunurken, İtalya’da bu oran 5 bin seviyelerinde. İngiltere’de de yaklaşık 5 bin yatak kapasitesi var.

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Charite Hastanesi’ne bağlı Viroloji Enstitüsü Direktörü Christian Drosten, “Erken tanı da önemli bir faktör olabilir. Biz ülkede bu hastalığı çok erken tespit ettik. Dolayısıyla tanı ve belirlemede öndeyiz” dedi.