Dolar Alış
:
4.5781
Dolar Satış
:
4.5863
Euro Alış
:
5.4043
Euro Satış
:
5.4141
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Londra’da 24 Katlı Binada Yangın: 6 Ölü

İngiltere`nin başkenti Londra`da 24 katlı binada çıkan yangında 6 kişinin hayatını kaybetti. Yangında yaralanan 74 kişi 6 hastanede tedavi altında. Binada Türklerin de ikamet ettiği iddia edildi. Binada yangın devam ediyor ancak çökme riski bulunmuyor.

İngiltere'nin başkenti Londra’nın Kuzey Kensington semtinde "Grenfell Tower" isimli 24 katlı binada yangın çıktı. Gece yarısından bu yana söndürülmeye çalışılan yangında 6 kişi öldü ve yaralılar var. Yangında 6 kişinin yaşamını yitirdiği bilgisi Londra polisi tarafından açıklandı. Polis ölü sayısının artabileceğini de belirtti. 

Bina da Türklerin de olduğu belirtiliyor. Mühendisler binada inceleme yaptı, 24 katlı binanın çökme riski bulunmuyor. Londra'da yanan 24 katlı binanın yakınında oturan Deniz Candaş NTV canlı yayınında yangını anlattı. 

Londra polisi, başkent Londra’nın Kuzey Kensington semtindeki binada yerel saatle 01.00'de (TSİ 03.00) çıkan yangında, 6 kişinin hayatını kaybettiğini, ölü sayısının artmasının beklendiğini duyurdu.

Yangında yaralanan ve dumandan etkilenen 20'si kritik 74 kişinin, başkent genelindeki 6 hastanede tedavi gördüğü belirtildi.

Polis, yetkililerin ölü sayısına ilişkin bilginin ve hayatını kaybedenlerin kimliklerinin tespitinin vakit alabileceğine dikkati çekti.

Güvenlik yetkilileri ayrıca binada ikamet eden ve yangından kaçanlar ile bölgedeki konutlardan tahliye edilenlerin Walmer Caddesi'ndeki Ragbi kulübünde kurulan geçici yardım merkezine giderek yetkililere güvende olduklarını bildirmesini istedi.

Yangın, 40 itfaiye aracı ile 200’den fazla itfaiye erinin müdahalesi sonucunda kontrol altına alındı ancak 10,5 saat süren çalışmalara rağmen hala tam olarak söndürülemedi.

Londra İtfaiyesi, binanın bu aşamada çökmeye karşı güvenli olduğunu bildirerek, itfaiye ve kurtarma ekiplerinin içeride kalanları sistematik şekilde aramayı sürdürdüğünü aktardı.

Yangının çıktığı binanın çevresi, binanın çökme ihtimali çerçevesinde kordon altına alınırken civardaki bazı konutlarda kalanlarda da evlerinden tahliye edildi. A40 karayolu da çift yönlü trafiğe kapatıldı.

Yapı mühendisleri, binanın çökme ihtimalini değerlendirirken yangının çıkış sebebinin ileriki günlerde kesinleşmesi bekleniyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra'daki yangında trajik bir şekilde yaşamını yitirenler nedeniyle derin üzüntü duyduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in hükümet kurma süreciyle ilgili bu hafta yapması beklenen açıklamalarını yangın sebebiyle haftaya erteleyebileceği belirtildi.

Yangına müdahalede bulunan ilgili birimlerin desteklenmesi çerçevesinde Theresa May'in bugün içinde polis, ambulans hizmetleri ve itfaiye yetkilileriyle toplantıya katılması planlanıyor.

Bu arada yanan binanın yakınındaki St Clement's Kilisesi'nde de binadan çıkarılan vatandaşlar geçici yardım merkezi ve olayın ardından haber alınamayan vatandaşlar için irtibat bürosu kuruldu.

Burada, yangın sebebiyle evsiz kalan vatandaşlara yiyecek ve battaniye yardımı yapıldı. Ayrıca binada yerleşik yakınlarını, ailelerini ve komşularını arayanlar da burada binanın sakinleriyle ilgili bilgi edinmeye çalışıyor.

Bölgede yaşayanlar, binanın belediyeye ait bir sosyal konut olduğunu belirtirken görgü tanıkları, binada yaşayan çok sayıda kişiden haber alınamadığını ve yangının başlangıcında binada mahsur kalan bazı kişilerin de pencerelerden atladığını söyledi.

Alt katlardan birinde patlayan bir buzdolabı nedeniyle çıktığı sanılan yangının, 100’den fazla daire bulunan binanın dış cephesi plastik malzemeyle kaplı olduğu için hızla yayıldığı ileri sürüldü.

24 katlı binada 120 daire olduğu açıklandı. Binanın 1974 yılında inşa edildiği ve daha sonra da kapsamlı bir biçimde tadilattan geçtiği belirtildi.

Londra'nın ünlü Notting Hill semtine komşu mahalle olan Latimer Road ve civarında, çoğunlukla özellikle Afro-Karayip toplumundan kişiler oturuyor.