Dolar Alış
:
5.7794
Dolar Satış
:
5.7898
Euro Alış
:
6.6943
Euro Satış
:
6.7064
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Çorlu Meslek Yüksekokulu ile 14 Yetkili Servis Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

NKÜ Çorlu Meslek Yüksekokulu ile otomotiv ve motorlu araçlar üzerine faaliyet gösteren 14 yetkili servis kuruluşu arasında üniversite sanayi işbirliği kapsamında ikili işbirliği protokolleri imzalandı.

Protokole NKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Yılmaz,NKÜ Çorlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Gümüş, Müdür Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Nuray Olcay Işık ve Öğr. Gör. Gürkan Mutlu ile ilgili programların öğretim elemanları ve işbirliği anlaşması yapılan yetkili servis müdürleri katıldı. 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi bahar yarıyılında uygulamaya konulacak olan işbirliği anlaşması BMC, MAN, TEMSA, ISUZU, VOLKSWAGEN, HONDA, KIA, RENAULT, FIAT, HYUNDAI, TOYATA, NISSAN, PEUGEOT, MERCEDES firmalarının yetkili servis müdürleri ve üniversitemiz adına Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Yılmaz’ın imzaları ile beraber gerçekleştirilmiştir.

NKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Yılmaz yaptığı konuşmasında; “Üniversitemiz kurulduğu günden bu yana öğrencilerine en iyi eğitimi verme amacıyla çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi olarak bölgemizdeki tüm sanayicilerle görüş alışverişinde bulunmanın yanı sıra yapılan işbirliği protokolleri ile de gelişen teknolojiyi yakından takip etme ve öğrencilere bu teknolojiden en iyi şekilde yararlanma fırsatını sunmaktayız. Günümüzde sektörler ara eleman sıkıntısı çekmektedir. Amacımız hem firmaların bu sıkıntısını gidermek hem de öğrencilerimize iş sahası oluşturmaktır.

Ben protokole katılan değerli firmalara teşekkür ediyor ve bu protokollerin gelişerek devam etmesini diliyorum.” dedi. NKÜ Çorlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Gümüş konuşmasında; “Birçok sektör günümüzde ara eleman sıkıntısı çekmektedir. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Meslek Yüksekokulu olarak öğrencilerimize en iyi şartlarda eğitim vermeyi amaçlıyoruz. Yaptığımız protokollerde başlıca amacımız budur. Gelişen teknolojiye bağlı olarak eğitimlerimize yön vermekteyiz. Bizim yetişemediğimiz durumlarda ise bölgemizde yer alan sektöründe öncü firmalarla protokoller imzalayıp, öğrencilerimizin teorik aldıkları bilgileri üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde uygulamalı olarak bu protokollerle gerçekleştirmekteyiz. Dilerim yaptığımız bu anlaşmayla da hem öğrencilerimiz bilgilerine bilgi katacaklar hem de firmalarımız gerekli gördüğü ara elemanı temin etmiş olacaklardır.” dedi. İmzalanan protokole göre NKÜ Çorlu Meslek Yüksekokulu Otomotiv Teknolojisi, İşletme Yönetimi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ve Pazarlama programlarında kayıtlı öğrencilerin işbaşı eğitimi, mesleğe hazırlama, mesleğin gerekli kıldığı bilgi ve becerilerini arttırma ve mesleki becerilerini geliştirmeleri amaçlanmaktadır.

Böylece NKÜ Çorlu Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden ikinci sınıfın üçüncü ve dördüncü yarıyılında teorik ve uygulama dersleri ile işyeri uygulamalı eğitimlerinin yani stajlarının ve seminerlerin bu 14 yetkili servis kuruluşu bünyesinde verilmesi konusuna ilişkin işbirliği yapılmıştır. Öğrencilerin ilgili derslerinin uygulama sınavları Otomotiv sektörlerinin yetkili servisinde gerçekleştirilecek olup sınav tarihleri ise NKÜ akademik takvimine göre belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu imkândan yararlanacak öğrencilere işyeri kaza sigortası NKÜ tarafından yapılacak, işyerleri de öğrencilere minimum asgari ücretin yarısı oranında bir ücret ödeyecektir. Protokol ile birlikte servislerden belirli periyotlarda servis müdürleri ve ustaları okula gelerek konferanslar ve uygulamalı eğitimler verecek, yeni teknolojileri tanıtacaklardır. Otomotiv yetkili servisi yeni gelişen teknolojiler ile ilgili olarak öğrencilere yılda en az bir defa seminer düzenleyecek ve bu seminerlerin gereği danışma kurulu tarafından belirlenecektir. Öğrenciler bu protokol sayesinde üretime ve işyerinin tüm çalışmalarına katılma hakkı kazanacaklardır

Kaynak : Murat Ürtekin