Dolar Alış
:
5.7794
Dolar Satış
:
5.7898
Euro Alış
:
6.6943
Euro Satış
:
6.7064
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Kış Lastiği Uygulaması Yarın Başlıyor?

Kış lastiği takmak zorunlu mu? Cezası ne kadar?

Kış lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağı havaların soğuması ile araştırılmaya başlandı. Vatandaşlar her aracın kış lastiği takması zorunlu mu merak ediyor.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yasalaştırılan zorunlu Kış Lastiği uygulamasında araç sahiplerinin iki lastik setine sahip olması gerekiyor. Normal lastik seti kasım ayında araçlardan çıkarılacak. Nisan ayına kadar kış lastikleri kullanılacak. Kasım ile Nisan ayları arasında zorunlu kış lastikleri kullanılacak. Lastiklerin temiz, karanlık, kuru ve havalandırması olan bir ortamda muhafaza edilmesi gerekiyor. Yine lastiklerin 25 derecenin altında ve 35 derecenin üzerinde bir ortamda korunmaması gerekiyor.

Lastiklerin muhafazasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Pala, “Lastiklerin ıslak, yağlı veya petrol türevi maddelerden uzak depolanması gerekiyor. Lastiklerin üzerinde başka bir ürün depolanmaması da gerekiyor. Bununla ilgili olarak Lastik Otel uygulamasını tercih edebilir esnaf arkadaşlarımız. Çünkü 6 aylık süreç sonunda yine lastiklerini taksisine monte ederek ekmeğinin peşine düşecek” diye sözlerini sürdürdü. Kış lastiği uygulaması başlangıç tarihi 1 Aralık 2017 olarak belirlendi.

Bakanlık yetkilileri özel araçlara da zorunlu olmamakla birlikte can, mal güvenliği ve güvenliği seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanmalarını öneriyor. Ayrıca, belirtilen tarih aralıklarında il sınırları içerisinde kış lastiği uygulanacağı tarih aralıkları ile ilgili duyurular ilgili valiliklerce yapılacak.

Yabancı plakalı araçlar dahil olmak üzere ticari tüm araçların kış lastiği kullanmak zorunda olduğunu belirten Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Mustafa Pala, kış lastiklerinin bakanlık kararıyla kullanıma başladığını ve kullanmayanlara cezasının 625 lira olarak kesileceğini söyledi. Özel araçların uygulama dışında tutulduğunu ifade eden Pala, “Yolcu ve eşya taşıyan araçlara kış lastiği kullanımının zorunluğu olduğu vurgulanarak hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği kullanımlarının zorunlu olmadığı açıklandı.

Kış lastiği kullanımına ilişkin yayımlanan açıklamada ayrıca, farklı şehirlerde ve tarihlerde kış lastiği kullanımına ilişkin valilikler tarafından açıklama yapılacağı bildirildi. Yoğun karlı ve yağmurlu havalarda hayati önem taşıyan kış lastikleri bakanlık kararıyla kullanıma başlıyor. Kış lastiği kullanmayanın cezası da 625 lira olarak açıklandı” diye konuştu.

Lastiklerin muhafazasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Pala, “Lastiklerin ıslak, yağlı veya petrol türevi maddelerden uzak depolanması gerekiyor. Lastiklerin üzerinde başka bir ürün depolanmaması da gerekiyor. Bununla ilgili olarak Lastik Otel uygulamasını tercih edebilir esnaf arkadaşlarımız. Çünkü 6 aylık süreç sonunda yine lastiklerini taksisine monte ederek ekmeğinin peşine düşecek” ifadelerini kullandı.