Dolar Alış
:
5.4392
Dolar Satış
:
5.4490
Euro Alış
:
6.2032
Euro Satış
:
6.2143
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Türkiye`nin Lavanta Cenneti: Kuyucak Köyü

Torosların eteğinde, Isparta`nın yaklaşık 50 km uzağına kurulu ve yalnızca 250 kişinin yaşadığı bir köy hayal edin. Bu köyün adı Kuyucak Köyü ve Türkiye`deki lavanta üretimininin %90`ı bu köyden sağlanıyor.

1975’te ilk lavanta fidelerinin gelmesiyle başlayan bu macera, Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın 'Gelecek Turizmde' programıyla desteklenmesiyle büyüdü. 

Özel eğitimlerden geçen köy halkı artık lavanta tarımında bir ustaya dönüştü. Bu güzellikten haberdar olanlar da bu görsel şöleni kaçırmadı ve Kuyucak Köyü bu yıl ziyaretçi akınına sahne oldu.

Rüya gibi mosmor lavanta çiçeklerinin göz alabildiğine uzandığı tarlalar, 25 Temmuz’a kadar ziyaretçilerini büyülemeyi bekliyor.

Bu tarihten sonraki iki hafta boyunca ise köyde büyük bir lavanta hasadı şenliği yaşanacak.

Eğer siz de Lavanta Kokulu Köy’ü bu dönemde ziyaret ederseniz, kendi ellerinizle lavanta toplama deneyimini yaşayabilirsiniz.

Lavanta bitkisi yalnızca güzel görüntüsü ve hoş kokusuyla değil şifalı özellikleriyle de biliniyor. 

Köyde üretilen lavanta suyu, lavanta çayı ve lavanta yağı gibi birçok doğal üründen satın alabilirsiniz. Ayrıca lavantalı dondurma, lavanta keki, lavantalı kurabiye ve lavanta kahvesinin tadına bakabilirsiniz.

Köydeki konaklama olanakları şirin pansiyonlara dönüştürülmüş köy evleri şeklinde. 

Ayrıca lavanta tarlalarının büyüleyici görüntüsünden uzaklaşabilirseniz, Lavanta Kokulu Köy’ün yakın çevresinde bisiklete bineceğiniz, yürüyüş ve kamp yapabileceğiniz başka doğal güzellikler de sizi bekliyor.

Eğer size de hem yerel turizme destek olmak hem de çok uzaklara gitmeden lavanta tarlalarında özgürce dolaşmak isterseniz, Türkiye’nin gizli kalmış bu mor cennetini keşfetmekte geç kalmayın!

Bu tarihten sonraki iki hafta boyunca ise köyde büyük bir lavanta hasadı şenliği yaşanacak. Eğer siz de Lavanta Kokulu Köy’ü bu dönemde ziyaret ederseniz, kendi ellerinizle lavanta toplama deneyimini yaşayabilirsiniz.