info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
6.7894
Dolar Satış
:
6.8016
Euro Alış
:
7.4738
Euro Satış
:
7.4872
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

4 Kızıl Geyik Doğaya Salındı

Gümüşhane`de geyik popülasyonunun artırılması amacıyla 4 kızıl geyik doğaya salındı. Bölgede geyik popülasyonunu artırmak için 13 geyik daha doğaya bırakılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürü İlbeyi Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en büyük kara memelisinden biri olan kızıl geyiklerin sayılarının aşırı avlanma sonucu giderek azaldığını belirtti.

Azalan kızıl geyiklerin belirli bölgelerde oluşturulan üretme sahalarında çoğalmalarının sağlandığına dikkati çeken Aydın, çoğalan geyiklerin, soy karışımı için Türkiye'nin belli bölgelerine gönderildiğini söyledi.

Aydın, projeyle kızıl geyiklerin varlıklarını devam ettirmesi, bölgede yaşayıp çoğalması, biyolojik ve tabii çeşitliliğin korunmasını sağlamayı amaçladıklarına işaret ederek, bölgede Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce 2013'te 20, 2017'de ise 7 kızıl geyik doğaya bırakıldığını kaydetti.

Uludağ Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Kızıl Geyik Üretme İstasyonu'ndan nakledilen geyiklerin, geçmişte bölgede yaşayan kızıl geyikler olduğunu ifade eden Aydın, son olarak 4 kızıl geyiği daha doğaya saldıklarını, yıl içerisinde 9 kızıl geyiğin daha bölgeye getirileceğini, böylelikle 2018'de 13 kızıl geyiği doğaya bırakmış olacaklarını belirtti.

Geçmişte bırakılan kızıl geyiklerin, fotokapanlarla takipleri sonucu elde edilen görüntülerde doğaya uyum sağladıkları ve yavruladıklarının gözlendiğini aktaran Aydın, bundan sonraki aşamada geyiklerin doğadaki hareketlerinin izleneceğini bildirdi.