info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
6.7817
Dolar Satış
:
6.7939
Euro Alış
:
7.5654
Euro Satış
:
7.5790
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Bugün 18 Ekim Dünya Menopoz Günü

Menopoz döneminin kadınların hayatında doğal bir değişim dönemi, bu döneme hazırlıklı giren kadınların sağlıklı bir menopoz süreci geçirebilir

Kadınların hayatındaki en önemli dönemlerin başında gelen menopoza dikkat çekmek ve dünyadaki tüm kadınların menopoz ve ilişkili sağlık sorunları açısından bilgilendirilmeleri amacıyla her yıl 18 Ekim Dünya Menopoz Günü olarak anılıyor.

Menopoz döneminin her kadının hayatında önemli bir evre, bu dönemin sağlıklı bir şekilde atlatılmasının alınacak bazı önlemlerle mümkün olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar Kadınlara şu önerilerde bulunuyor:

Hormonal değişimler duyguları da değiştiriyor!

"Menopoz hormonal bir değişim getirir hayatımıza, hormonların da duygularımız üzerinde bir etkisi var. Bu dönemde kişilerin hayatı algılayış şekilleri önemlidir. Bu hormronal değişimlerin kişiler üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik etkileri olur. Kişide gerginlik sıkıntı hissinden depresyona kadar değişen duygu durumu yaratabilir."

Kişinin bu döneme kendini hazırlaması önemlidir.

Birtakım değişimleri yetersiz olarak algılamamak, bunların normal olduğunu kabul etmek gerekiyor. Bazı kadınlarda sanki artık değersiz yetersizmiş gibi, kadınlığın kendisinde eksildiği gibi duygular yaratabilir. Bu dönemin öncesinde kişinin aktif bir yaşamının olması, ilişkilerinde doyum yaşıyor olması önemlidir.

Kişi kendiyle ne kadar barışıksa bu dönemde de yetersizlik duygularına kapılmayacaktır.

Tabii yaş dönemi olarak çocukların büyümesi, artık kendine olan gereksimimlerinin azalması da belki etkisiz ve yetersiz hissetmeye yol açabilir. O yüzden de kişisel uğraşların olması, sosyal doyumunun olması önemli, kişinin sosyal hayatının aktif olması önemlidir.'

Önlem alınırsa rahat atlatılabilir

Kişinin kendiyle barışık olması kendini gerçekleştirmiş olması önemli. Bu döneme eğer sağlıklı girerse kişi sağlıklı bir süreç yaşayacaktır ama zaten önceden duygusal sorunları varsa, mesela evlilikte çözülmemiş problemleri varsa o zaman o süreci daha ağır yaşayacaktır. Sorunlar için önceden önlem alarak bu dönem daha rahat atlatılabilir. Bunun doğal bir değişim dönemi olduğu, kişinin kendinde herhangi bir eksiklik olmayacağı, doğal geçici bir süreç olduğu kabul edilmelidir.' diye konuştu.

Eşin yaklaşımı da duyguları etkileyebiliyor

Bu dönemde kadınların yakın çevresinin de desteğinin önemli olduğunu belirten uzmanlar tabi eşle ilişkiler önemli bu dönemde. Kendini ifade edebilme becerisinin olması, eşin yaklaşımı da duyguları etkileyebiliyor. Bu dönemdeki hormonal değişimlerle ilgili olan sinirlilik, tahammülsüzlük gibi durumlara eş ya da yakın çevredeki kişilerin de hassas yaklaşması gerekiyor.

Bunun geçici bir süreç olduğu unutulmamalı…' dedi.

Empati kurulmalı

Bu süreçte daha anlayışlı, destekleyici yaklaşımlar sergilenmeli. Bu değişikliklerin huy ya da kişilik özellikleri olarak görülmemesi hormonal etkilerin olabileceği ya da bir olumsuz duygusunu dile getirdiğinde ya da sert bir tavırla karşılaşıldığında bunun menopoz döneminden kaynaklandığı düşünülmeyerek kadını dinlemek ve empatik yaklaşımlarda bulunmak çevreye önerilebilir' dedi.

Gerektiğinde uzman desteği alınmalı

Bu durumda da yine kişinin kendini ifade etme becerilerinin önemli olduğunu vurgulanıyor

Duygularının farkında olma ve onları ifade edebilme becerisi

Kendi başına aşamadığı zaman, sıkıntının bir depresyon gibi bir tabloya dönüştüğü durumda ya da yetersizlik duyguları hakimse, kişi yaşam sevincini kaybediyorsa o zaman mutlaka bir uzman yardımı alınmalı, psikolog psikiyatrist desteği alınmasında da fayda vardır.

Menopoz dönemi neden önemlidir?

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre erkeklerden daha uzun yaşadığı tespit edilen kadınlar, yaşamlarının büyük bir bölümünü menopoz sonrası sağlık sorunlarıyla geçiriyor. Kadınlar için menopoz sonrası yaşam sürecinin uzaması ve menopoz sonrası sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskinin artması nedeniyle bu dönem toplum sağlığı açısından da büyük önem taşıyor.

Tüm bu nedenlerle, Uluslararası Menopoz Topluluğu (IMS) ve DSÖ 18 Ekim'i Dünya Menopoz Günü olarak kabul ediliyor. Böylece tüm dünyadaki kadınların menopoz ve ilişkili sağlık sorunları açısından bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. .