info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
15.8494
Dolar Satış
:
15.8780
Euro Alış
:
16.8698
Euro Satış
:
16.9002
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Dünyanın En Büyük Gemileri Tekirdağ`a Gelmeye Devam Ediyor

MSC Maya Gemisi Asyaport`ta

Dünyanın en büyük gemileri arasında olan MSC Oscar sınıfı gemilerin Mayıs ayında limanlarımıza uğrak yapmaya başlamasıyla Türkiye’ye yük getiren MSC gemilerinin kapasiteleri de arttı. Büyük kapasiteli MSC Oscar sınıfı gemilerden son uğrak yapan MSC MAYA konteyner gemisi de Türkiye’nin en büyük transit limanı Asyaport’a yanaştı.

DÜNYANIN EN BÜYÜKLERİNDEN BİRİ

Dünyanın en büyük konteyner taşıyıcıları arasında yer alan Mediterranean Shipping Company’ye (MSC) ait en büyük gemiler, Mayıs ayı itibariyle ülkemize gelmeye başladı. 20 bin TEU taşıma kapasiteli MSC Oscar sınıfı gemiler 400 metre boyu, 59 metre genişliği ile Türkiye’ye gelen en büyük gemilerden. MSC Oscar sınıfı gemiler MSC’nin uzakdoğu servisi ile Türkiye’ye uğrak yapıyor. Bu gemilerden MSC Tina, MSC Oscar, MSC Zoe Türkiye’ye uğrak yaptı ve MSC Maya konteyner gemisi Asyaport’a yanaştı. MSC Oscar sınıfı gemiler tam dolu olarak Türkiye’de sadece Asyaport’a yanaşabiliyor.

ASYAPORT DÜNYANIN EN BÜYÜKLERİNİ AĞIRLIYOR

Faaliyete başladığı Temmuz 2015’ten itibaren Türkiye’nin en büyük transit limanı olan Asyaport’a, inşa edildiği 2015 yılında boyut ve taşıma kapasitesi bakımından dünyanın en büyük konteynerleri yanaşmaya başladı. Paris’teki Eiffel Kulesi’nden yaklaşık 100 metre daha uzun olan MSC Oscar sınıfı gemiler 346 bin evin elektriğini sağlayacak 13.8 milyon güneş paneli, 2.4 milyon mikrodalga fırın, 1.15 milyon çamaşır makinesi ya da 2.4 milyon aracın ihtiyacını karşılayacak toplam 9.61 milyon lastiği tek seferde taşıyabiliyor.

ASYAPORT BÖLGE TİCARETİNİN MERKEZİ OLDU MSC

Oscar sınıfı gemilerin limanlarımıza gelmesi Türkiye’nin bölgesindeki önemini ve diğer ekonomilerden farkını bir kez daha gösterdi. Türkiye’nin Asya-Avrupa arasındaki kilit konumu burada çok önemli bir avantaj sağlıyor. MSC’nin Covid-19 salgınının etkilerini dengelemek için başlattığı “Transit Taşımanın Askıya Alınması (SOT)” programı ile Asyaport’un bölge ticaretine sağladığı fayda daha da ortaya çıktı.

Asyaport, bu programda tüm Doğu Akdeniz ve Karadeniz için ana aktarma noktası olarak önemli bir rol oynuyor. MSC Oscar sınıfı gemiler Uzakdoğu’dan getirdiği yüklerini Türkiye’deki ana terminal Asyaport’a getirip, müşterilerinin ihtiyacı olana kadar orada bekletiyor.

Kaynak : Murat Ürtekin