info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
8.0567
Dolar Satış
:
8.0712
Euro Alış
:
9.6470
Euro Satış
:
9.6644
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Mars’taki Esrarengiz Dağın Sırrı Çözüldü

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Mars’ta keşif gezisi yapan "Curiosity" (Merak) adlı aracının ilerlemesine mani olan dağın nasıl oluştuğuna dair bir açıklama yapıldı.

Bilim insanları Gale kraterindeki dağı, milyonlarca yıl önce oluşan göllerden kalan tortuların oluşturduğuna inanıyor.
Daha sonra rüzgarın etraftaki düzlüğün üzerini süpürerek ortaya çıkardığı, 5 bin metre yüksekliğindeki dağın da görünür hale geldiği belirtiliyor.
 
Aslında Gale ve diğer kraterlerin merkezinde genellikle tepecikler bulunuyor. Bu tepeciklerin gezegenlere çarpan göktaşı veya kuyrukluyıldız sonrası oluştuğu tahmin ediliyor.
 
Fakat "Mount Sharp" (Keskin Dağ) adı verilen dağın, bu tür tepeciklere nispeten oldukça büyük olması, başka bir şekilde oluştuğu ihtimalini güçlendirmişti.
 
İklim öngörüleri de değişiyor
 
Mount Sharp'ın göllerden kalan tortularla oluşması, Mars'ın iklimine ilişkin tahminleri değiştirecek.
 
Bu durumda Kızıl gezegenin oluşumundan itibaren iki milyar yıl boyunca, öngörülenden daha sıcak ve nemli olması gerekiyor.
Bilim insanları, antik Mars'ın muhtemelen etkili hidrolojik döngülere sahip olduğunu, bahsedilen nem oranının sağlanması için sık sık yağmur ya da kar yağdığını söylüyor.
 
Bilim insanları bu iklim döneminde gezegenin üzerinde bir okyanus bile meydana gelmiş olabileceğini öne sürüyor.
Ekipten Doktor Ashwin Vasavada, "Eğer milyonlarca yıl kalan bir göl varsa, atmosferdeki nemlilik oranının korunması ve Gale kraterinin buharlaşmaması için bir yerlerde okyanus bulunması gerekiyor" diyor.
 
Eski iddialar canlanabilir
 
Bilim insanları on yıllardır, Mars'ın kuzey çukurlarında antik zamanlarda büyük bir deniz olabileceğini öne sürüyordu. Son açıklamalar ise bu iddialara olan ilgiyi yeniden canlandırabilir.
 
2012 yılında Mars'a inen Curiosity, indiği tepeyi aşarak güneye doğru ilerlemiş ve kraterin içindeki düzlüğe çıkmıştı.
Bu süreçte toplanan görüntülerde, çizgi halinde tortular görülmüş ve antik nehirlerden kaldığı düşünülen yataklar olduğu belirtilmişti.
Curiosity güneye doğru ilerledikçe, nehirlerin hareketlerinin kraterin merkezindeki delta ve göllere doğru hareket ettiği anlaşıldı.
İngiliz Imperial College London'dan Profesör Sanjeev Gupta, "Benzer dokuları sistematik şekilde görüyoruz, bu çok ilgi çekici bir durum" dedi.
 
Bulgular, suyun Gale kraterinin merkezine akarak orada toplandığı iddialarını güçlendiriyor.
Milyonlarca yıl boyunca suyun içinde toplanan tortuların Mount Sharp'ı oluşturduğu düşünülüyor.