info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
7.3985
Dolar Satış
:
7.4118
Euro Alış
:
9.0044
Euro Satış
:
9.0206
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

AB`de Ekonomik Büyüme Düşüşe Geçecek

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı AB ve Belçika resmi makamlarıyla temaslarda bulunmak üzere 5 - 7 Kasım 2018 tarihlerinde Brüksel’i ziyaret etti..

AB ve ABD adalet ve içişleri bakanları toplantısı 9 Kasım’da Washington’da gerçekleştirildi. AB ve ABD yetkilileri içişleri, göç, terörle mücadele, seçim sistemlerine yönelik çeşitli siber saldırı ya da dezenformasyon faaliyetleri gibi küresel zorlukların aşılmasına yönelik ortaklıklarını güçlendirmek amacıyla 2019 yılında Romanya’nın başkenti Bükreş’te yeniden bir araya gelme kararı aldı. Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasa Gözetim Makamı (ESMA) Brexit sürecine ilişkin olarak kredi derecelendirme kuruluşları ve takas makamlarına Birleşik Krallık’ın AB ile uzlaşıya ulaşamadan ayrılması riskine ilişkin bir uyarı yayımladı.

Ticaret gündemiyle toplanan AB Konseyi Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) çalışmalarını ve reform sürecini değerlendirdi. AB Konseyi kişisel olmayan verilerin AB içinde serbest dolaşımı önündeki engelleri kaldıracak yönetmeliği imzaladı. Yeni kurallar, sınır ötesi otonom sistemler ve yapay zekâ gibi teknolojileri ve veri ekonomisinin gelişimini desteklemek amacıyla tasarlandı. Türkiye’den TÜSİAD ve TİSK’in üye olduğu Avrupa İş dünyası Konfederasyonu BusinessEurope Avrupa’daki ekonomik gelişmeleri değerlendirdiği “2018 Sonbahar Ekonomik Görünüm” raporunu yayımladı.

Rapora göre 2017 yılında %2,4 oranında güçlü bir ekonomik büyümenin ardından AB ekonomisinin uzun vadeli büyüme potansiyeline döndüğü kaydedildi ve 2018 için %2,2 oranında ve 2019 için %2,0 oranında büyüme beklentisi paylaşıldı. AB Komisyonu Euro Alanı’nda ekonomik büyümenin 2017'deki %2,4’lük seviyeden 2018'de %2,1’e, 2019'da %1,9'a ve 2020'de %1,7'ye inmesinin beklendiğini açıkladı.

Kaynak : Murat Ürtekin