info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
8.3082
Dolar Satış
:
8.3232
Euro Alış
:
9.6985
Euro Satış
:
9.7160
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Pandemi Kırtasiyecilerin Raflarda Vurdu

Pandemi gölgesinde başlayan yeni eğitim öğretim yılı, yüz yüze eğitimin çok sınırlı bir şekilde yapılması nedeniyle kırtasiye sektörünü olumsuz etkiliyor.

Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) Başkanı Mehmet Helvacıoğlu, neredeyse hiç iş yapamadıklarını belirterek, sektör için gerekli destekleri alamazlarsa salgından sonra toparlanmayan iş kollarından olacaklarını söyledi. Geçen seneye oranla yüzde 60'lık bir gelir kaybına uğradıklarını söyleyen kırtasiyeci esnafı ise, salgın döneminden önce bin liraya yakın olan gelirlerinin artık 300-400 liraya kadar düştüğünü ifade ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını, eğitim hizmetlerinin yavaşlaması nedeniyle kırtasiye sektörünü de derinden etkiledi. 

Uzaktan eğitim sürecinde faaliyetlerini yavaşlatmak zorunda kaldıklarını belirten Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) Başkanı Mehmet Helvacıoğlu, ''Kırtasiyeciler olarak 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci döneminden bu yana neredeyse hiç iş yapamadık, ürünlerimiz raflarda kaldı'' dedi.

UMUTLAR YİNE RAFLARDA KALDI

Sektörün ayakta kalabilmek için bir çıkış yolu aradığını belirten Helvacıoğlu, 2020-2021 eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitim başlangıç tarihinin 21 Eylül’e ertelenmesi ve bu tarihte sadece okul öncesi ve birinci sınıflar için yüz yüze eğitimin başlatılmasının sektörel olarak yine umutları boşa çıkarttığını söyledi. 

''TOPARLANMAYAN SEKTÖRLERDEN OLABİLİRİZ''

Kırtasiyecilik sektörünün ciddi oranda kan kaybettiğini de açıklayan Helvacıoğlu, ''Raporlar şunu gösteriyor ki, salgın sonrası bazı sektörler eski dinamiklerini sürdüremeyecekler ve toparlanmaları zaman alacak; hatta kimi raporlara göre toparlanamayacaklar da. Sektörümüz için istediğimiz destekleri alamazsak ne yazık ki bu raporlarda işaret edilen sektörlerden biri olabiliriz'' açıklamasında bulundu.

BEKLENMEYEN İKİNCİ YÜK YENİ BİR SIKINTI DOĞURDU

İthal ürünlere getirilen geçici ek gümrük vergi süresinin yıl sonuna kadar uzatılmasıyla bazı kırtasiye ürünlerinde ithalatçının yüzde 70'lere varan gümrük masrafıyla karşı karşıya kaldığını söyleyen Helvacıoğlu, bu yükü fiyatlara yansıtamadıklarını belirtti. Durumun ithalatçılar için büyük zararlar doğurduğunun altını çizen Helvacıoğlu, ''Bu yıl perakendelerimizde satılan kırtasiye ürünlerinde ek vergiler ürün fiyatlarına yansımasa da gelecek yıl ithal ürün fiyatları bu durumdan çok ciddi etkilenecek'' ifadelerini kullandı.

KIRTASİYE ÜRÜNLERİNDE FİYAT ARTIŞI BEKLENMİYOR

Kırtasiye ürünlerinde beklenen fiyat artışına yönelik, bir fiyat güncellemesine gitmeyeceklerini düşündüğünü açıklayan Helvacıoğlu, bu yıl enflasyon oranında yüzde 12 olarak bir artış yaptıklarını hatırlattı.

Okulların açılmadığı sürece kırtasiyecilerin büyük sıkıntılar yaşayacağını da ekleyen Helvacıoğlu, sektörün ancak okullarda yüz yüze eğitimin tekrar başlaması ile hareketlilik kazanacağını söyledi.

Helvacıoğlu, salgın döneminde vergi ve sigortaların ötelenmesi, kredi desteğinin sağlanması, kırtasiye ürünlerinde KDV indirimine gidilmesi yönünde taleplerinin bulunduğunu söyledi.