info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
33.0042
Dolar Satış
:
33.0637
Euro Alış
:
35.9251
Euro Satış
:
35.9898
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Ekmek, Et ve Süte Enflasyon Takibi

Enflasyon raporlarında orta vadeli öngörülerde bulunan ve temel risklerle olası etkileri değerlendiren Merkez Bankası, ekmek, süt, et ve sigaradaki olası fiyat artışlarına dikkat çekti.

Merkez Bankası ekmek, süt, et ve sigara fiyatlarına gelebilecek zamları takibe aldı. 

Merkez Bankası yılın ilk enflasyon raporunda, ekmek, süt ve et başta olmak üzere bazı sektörlerde, tüketici fiyatlarına yansıması ertelenmiş bulunan maliyet artışlarının fiyatlara yansıtılması durumunda enflasyon üzerinde ek bir baskı oluşabileceğine dikkat çekti.  

Raporda, işlenmemiş gıda, enerji ve tütün gibi, para politikasının kontrolü dışındaki kalemlerde öngörülemeyen oynaklıkların, enflasyon tahminlerinin sapmasına neden olduğu belirtildi...

Hürriyet gazetesinden Neşe Karanfil'in haberinde, sigarada 5 Ocak'ta vergileme sisteminde değişikliğe gidildiği, yüzde 63 olan nispi vergi oranının yüzde 67'ye yükseltildiği, asgari maktunun kaldırıldığı hatırlartıldı. Artışla birlikte 11 liralık sigarada 4 liralık zam ihtiyacı doğduğu ancak sigara firmalarının, 5 liraya çıkabileceği de tahmin edilen zammı yapmadığı kaydedildi.