info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.4579
Dolar Satış
:
32.5164
Euro Alış
:
34.7319
Euro Satış
:
34.7944
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Türkiye Varlık Fonu, Turkcell`in En Büyük Hissedarı Oluyor

Türkiye Varlık Fonu (TVF),Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ`nin yüzde 26.2 oranında hissedarı oluyor.

TVF toplam yüzde 26.2 içerisindeki yüzde 15'lik imtiyazlı hisseleriyle Turkcell Yönetim Kurulu'ndaki 9 üyeden 5'ini belirleyebilecek ve şirketin yönetim kontrolüne sahip en büyük hissedarı olacak. Telia, Turkcell'deki yüzde 24.02'lik dolaylı hisselerinin tamamını 530 milyon dolar karşılığında satarak Turkcell'den çıkış yapacak. Turkcell Holding ortak girişimi sona erecek, Çukurova Holding ise dolaylı hisselerini satarak Turkcell'den çıkacak. Rus Alpha'nın sahibi olduğu yatırım şirketi LetterOne, şirketteki payını toplamda yüzde 24.8'e çıkararak en büyük azınlık hissedar haline gelecek. Açıklamanın ardından bugün Turkcell hisselerinde yüzde 9.5'lik artış yaşandı.

Türkiye Varlık Fonu (TVF),Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin yüzde 26.2 oranında hissedarı oluyor.

TVF'den yapılan açıklamaya göre, Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding, Ziraat Bankası ve ilgili taraflar ile imzalanan sözleşmeler ile TVF, Turkcell'in en büyük ortağı durumuna gelecek.

ZİRAAT'E TEMİNAT OLARAK VERİLMİŞTİ

Söz konusu satın alma öncesi Telia, Turkcell'in yüzde 51'ine sahip olan Turkcell Holding şirketinde yüzde 47.1 paya sahip. Turkcell Holding'in geri kalan payları ise Çukurova Holding ve Rus milyarder Mikhail Fridman’ın Alpha Holding aracılığıyla ortak olduğu LetterOne (L1) şirketine ait. Ancak Çukurova Turkcell'de sahip olduğu payları Ziraat Bankası'ndan aldığı krediye teminat olarak vermişti. Firmanın yüzde 49'u ise halka açık. 

Açıklamada, satın almanın ardından yeni dönemdeki ortaklık yapısına ilişkin şunlar kaydedildi:

"TVF, toplam yüzde 26,2 içerisindeki yüzde 15'lik imtiyazlı hisseleriyle Turkcell Yönetim Kurulu'ndaki 9 üyeden 5'ini belirleyebilecek ve şirketin yönetim kontrolüne sahip en büyük hissedarı olacak. Telia, Turkcell'deki yüzde 24.02'lik dolaylı hisselerinin tamamını 530 milyon dolar karşılığında satarak Turkcell'den çıkış yapacak. LetterOne, şirketteki payını toplamda yüzde 24.8'e çıkararak en büyük azınlık hissedar haline gelecek.

Turkcell Holding ortak girişimi sona erecek, Çukurova Holding ise dolaylı hisselerini satarak Turkcell'den çıkış yapacak. Yönetim kurulundaki 4 üye TVF imtiyazı olmaksızın seçebilecek ve bu sayede azınlık hissedarlar daha fazla güç kazanacak. Turkcell’in mevcut temettü politikası sürdürülecek. Turkcell, hem Borsa İstanbul hem de New York borsasında işlem gören tek Türk şirketi olmaya devam edecek."

ÇEYREK ASIR SONRA ÇIKTI

Bu açıklamayla beraber şirketin kuruluşundan bu yana hissedar olan Çukurova Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet 26 yıl sonra ilk kez Turkcell ortaklığından ayrılmış oldu. Telia ise 2005 yılında girdiği Turkcell ortaklığından 15 yıl sonra çıkış yaptı.

Turkcell Ana Sözleşmesi'nde yapılacak değişikliklerin Genel Kurul'da onaylanması ve ilgili düzenleyici kuruluşlardan gerekli izinlerin alınmasının ardından sürecin 2020 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

17 YILLIK YILAN HİKAYESİ

Hissedarlar arasında uzun zamandır süregelen ve firmanın piyasa değeri ile performansına olumsuz yönde etki eden anlaşmazlıkların çözülmesini sağlayan satın almayla birlikte Turkcell'in ortaklık ve yönetim kurulu yapısı sadeleşerek daha istikrarlı ve şeffaf hale gelecek. 2003 yılında Çukurova'nın zamanında sahibi olduğu Pamukbank'ın kontrolündeki Turkcell hisselerinin TMSF'ye devrinden bu yana Turkcell'in ortaklık yapısıyla ilgili sürekli bir belirsizlik yaşanıyordu. 

HİSSELERDE SERT YÜKSELİŞ

Dün itibarıyla Turkcell'in piyasa değeri dolar bazında 4.8 milyar dolar. Dolayısıyla Telia'nın yüzde 24'lük payı yaklaşık 1.1 milyar değerinde. TVF 530 milyon dolarla bu bedelin neredeyse yarı fiyatını ödemiş olacak.

Turkcell ilk olarak 2000 yılında 17 milyar dolarlık piyasa değeriyle halka arz edilmişti. 

Bugün ise TVF açıklamasının ardından Turkcell hisselerinde yüzde 9.5'lik yükseliş yaşandı.

"BİRİNCİL GÖREVİMİZ, TÜRKİYE'NİN STRATEJİK ŞİRKETLERİNE YATIRIM YAPMAK"

Açıklamada görüşlerine yer verine TVF Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Sönmez, günümüzde giderek artan bağlanabilirlik ve teknoloji talepleriyle birlikte Turkcell'in pandemi sonrası dönemde daha da büyümesinin beklendiğini bildirdi.

Sönmez, TVF'nin birincil görevinin, Türkiye'nin stratejik şirketlerine yatırım yapmak olduğunu belirterek, "Türkiye’nin lider dijital operatörü Turkcell'in bu potansiyelini en etkin şekilde ortaya koyması için bu yatırımı yapıyoruz. Yeni dönemden Turkcell’in performans odaklı yapısının ve kurumsal yönetişiminin daha da güçlü hale gelmesi için TVF olarak tüm desteğimizi sunacağız. Ülkemizin geleceği adına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." değerlendirmesinde bulundu.