info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
15.5639
Dolar Satış
:
15.5919
Euro Alış
:
16.2166
Euro Satış
:
16.2458
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Zincir Marketlerde Yeni Dönem

Büyük ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmeler, üretici/tedarikçiden ürün talebini doğrudan etkileyen tanıtım ve konumlandırma gibi hizmetleri için bedel talep edebilecek.

Perakende ticarette uygulanacak ilke ve kurallar hakkında yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, büyük ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmeler, ürün talebini doğrudan etkileyen tanıtım ve konumlandırma gibi hizmetleri nedeniyle üretici veya tedarikçiden aktivite primi ile reklam, dergi, anons, raf tahsisi, gondol ve kasa önü bedeli gibi prim ve bedel talep edebilecek.

 

Bu mağaza ve işletmeler, mağaza veya şube açılışı ve tadilatı, ciro açığı, banka ve kredi kartı katılım bedeli gibi adlar altında, ürün talebini doğrudan etkilemeyen herhangi bir prim ya da bedel talep edemeyecekler. Üretim tarihinden itibaren 30 gün içinde bozulabilen hızlı tüketim mallarına ilişkin ödemelerin süresi, alacaklı üretici veya tedarikçinin küçük işletme, borçlunun ise büyük ölçekli işletme olduğu hâllerde teslim tarihinden itibaren 30 günü geçemeyecek. Bu süre, vadeli araçlarla yapılan ödemelerin vadesi için de geçerli olacak.

 

Büyük mağaza veya zincir mağazaların başkalarına ürettirerek işletmesinin adıyla veya markasıyla işyerinde satışa sunduğu ve fiyat, ambalaj veya tanıtımı üzerinde kontrole sahip olduğu ürünler, mağaza markalı ürün olarak kabul edilecek. Mağazalar, bir yıl içinde bu kapsamdaki ürünlerini yönetmelik hükümlerine uygun hale getirmekle yükümlü tutuldular. Perakende işletmeler, ilgili kanunlarda öngörülen usul ve esaslara uymak kaydıyla indirimli veya promosyonlu satış kampanyaları düzenleyebilecek. Bu kampanyalarının süresi; işyeri açılışı, devri, kapanışı, adres veya faaliyet konusu değişikliğinde üç ayı, tasfiye durumunda ise altı ayı geçemeyecek. Perakende işletmeler başlangıç ve bitiş tarihi belli olmayan indirimler yapamayacak. İndirimli veya promosyonlu satış kampanyasının fiyat etiketi gibi araçlar dışında, afiş, pankart ve benzeri araçlarla ilan edilmesi halinde bu araçlarda, kampanyanın başlangıç ve bitiş tarihine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde yer verilecek. İnternet sitesinde yapılan ilanlarda da kampanyanın başlangıç ve bitiş tarihi belirtilecek.

 

Mahallî idareler ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile bunların ortağı olduğu şirketler ve diğer tüzel kişiler birlikte veya bağımsız olarak, perakende işletmelerin katılımıyla, yılın belli dönemlerinde, ilçe, il, bölge veya ülke düzeyinde alışveriş festivali düzenleyebilecek. Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının bu festivaller için ayıracakları ödenek miktarı bütçelerinin yüzde 5’ini geçemeyecek. Alışveriş festivalinin süresi bir yıl içinde 60 günü aşamayacak.