info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
7.3985
Dolar Satış
:
7.4118
Euro Alış
:
9.0044
Euro Satış
:
9.0206
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Çorlu Deresi Çevresindekilere Kanser Anketi

Sağlık Bakanlığı Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı, Tekirdağ ın Çorlu İlçesi nde fabrika atıkları nedeniyle simsiyah akan Çorlu Deresi çevresindeki evlerde kanser anketi başlattı.

Sağlık Bakanlığı Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı, Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde fabrika atıkları nedeniyle simsiyah akan Çorlu Deresi çevresindeki evlerde kanser anketi başlattı. Adresleri önceden tespit edilen evlere giden ve 6 kişiden oluşan görevliler kanserden etkilenen kişilere yönelik bilgi toplamaya başladı.

 
Çorlu Deresi'nin geçtiği yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı Sağlık Mahallesi ve dere yakınındaki yerleşim alanlarında Sağlık Bakanlığı tarafından 'kanser anketi' başlatıldı. Sağlık Bakanlığı'nın talimatıyla Çorlu Toplum Sağlı Merkezine bağlı ekipler bu sabah 'çevre faktörlerinin insan sağlığına etkilerinin tespite edilmesi ve azaltılmasına yönelik model geliştirme projesi' kapsamında 6 kişilik bir ekip oluşturuldu. Adresleri önceden tespit edilen evlere giden ekipleri görüştükleri ailelere 'Kanserden ölen ya da tedavi gören var mı?' gibi kanser hastalığına yönelik sorular yönetti. Alınan cevaplar ekipler tarafından bilgi deposuna kaydedildi. Kanser anketinin bölgedeki kanser vakalarının artması nedeniyle, ölüm nedenlerinin kesin ortaya konması için böyle bir çalışma başlatıldığı belirtildi.
 
Sağlık Mahallede yaşayanlar kanser anketiyle birlikte Çorlu Deresi'ne olan tepkilerini yeniden dile getirdi. Özellikle derenin yaydığı ağır koku nedeniyle yaz, kış camlarını açamadığını belirten İdris Güzel, "Derenin yaydığı ağır koku bizi yıllardır bunaltı. Ancak yapacak bir şey yok, artık tek isteğimiz ve arzumuz derenin bir an önce ıslah edilmesi" dedi.