info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
13.4788
Dolar Satış
:
13.5031
Euro Alış
:
15.3940
Euro Satış
:
15.4217
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

İyi Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Sigortalı Vatandaş Sağlık Mağduru Oldu

52 İlaç “Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi’nden çıkarıldı…

Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Enez KAPLAN Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na geri ödeme kapsamından çıkarılan ilaçlarla ilgili yazılı soru önergesi verdi.

Bu ilaçlar çok kullanılıyor…

Geri ödeme listesinden çıkarılan ilaçlar arasında vatandaşların en çok kullandığı ağrı kesici, kas gevşetici, iltihap giderici spreylerin bulunduğunu söyleyen KAPLAN, 52 ilacın Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi’nden neden çıkarıldığını ve başka ilaç gruplarının da ödeme kapsamından çıkarılıp çıkarılmayacağını da sordu.

Tekirdağ Milletvekili KAPLAN, SGK’ya her ay primini ödediği halde, geri ödeme kapsamından çıkarılan ilaçların bedellerini eczanelerin reçete sahiplerinden tahsil ettiğini, bu durumun ekonomik anlamda vatandaşlara yük olduğu belirtti. Eşdeğer ilaç taban fiyat uygulamasının da yüzde 5’e düşürüldüğünü, oluşan fiyat farkının vatandaşın cebinden çıkacağının anlaşıldığını belirten KAPLAN, bu durumun gerekçesini ve vatandaşa ne gibi yansımaların olacağını sordu. Sağlıkta Reform gerçekleşmedi..

Sağlıkta reform yapıldığının söylendiğini ancak muayene ve ilaç katkı paylarının yüksek meblağlar tuttuğunu söyleyen KAPLAN, halkımızın bu durumdan olumsuz etkilendiğini ifade etti. Aynı zamanda Devlet Hastanelerinden telefonla alınan randevuların verimli olmadığını hatta zaman zaman randevu sistemine dahi girilemediğinden bahseden Milletvekili Enez KAPLAN tüm bu sorunların çözümü için herhangi bir çalışmanız var mıdır diye sordu.

İYİ Parti Tekirdağ milletvekili Enez Kaplan verdiği soru önergesinde şu sözlere yer verdi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA “Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat BİLGİN tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ıncı ve 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla. Enez KAPLAN Tekirdağ Milletvekili TBMM Katip Üyesi

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından “Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi”nde kayıtlı 52 ilaç geri ödeme kapsamından çıkardı. Geri ödeme listesinden çıkarılan ilaçlar arasında vatandaşların en çok kullandığı ağrı kesici, kas gevşetici, iltihap giderici spreyler bulunmakta. Eczaneler sigortalıların ilaç bedellerini SGK ödemediği için vatandaştan tahsil ediyorlar. SGK’ya her ay prim ödeyen vatandaşlar, söz konusu ilaçları almak için ayrıca ödemede bulunuyorlar.

Ayrıca eşdeğer ilaç taban fiyat uygulaması da yüzde 5’e düşürüldü. Eşdeğer ilacın referans bandının yüzde 5’e çekilmesiyle de vatandaşın cebinden çıkacak fiyat farkının artacağı anlaşılmaktadır. Sağlıkta reform yapıldığı söyleniyor ancak, muayene ve ilaç katkı payları ile vatandaşlar her eczaneye gittiklerinde oldukça yüklü ücret ödüyorlar. Bu bağlamda;

1-52 ilacın geri ödeme kapsamından çıkarılmasının gerekçesi nedir?

2-Bu ilaçların geri ödeme kapsamından çıkarılması ile birlikte SGK’nın ne gibi bir kazancı olacaktır?

3-Başka ilaç gruplarının da ödeme kapsamından çıkarılması ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

4-Eşdeğer ilacın referans bandının yüzde 5’e çekilmesinin gerekçesi nedir? Bu durum vatandaşın cebine nasıl yansıyacaktır?

5-Muayene ve ilaç katkı paylarının vatandaşa getirdiği bu maliyetleri ortadan kaldırmayı düşünüyor musunuz? Dedi

Kaynak : Murat Ürtekin