info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
17.9366
Dolar Satış
:
17.9689
Euro Alış
:
18.4687
Euro Satış
:
18.5020
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Kaldırılacağına Yenileri Kuruldu!

CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Kapaklı Atatürk Mahallesi’nde sayıları her geçen gün artan baz istasyonlarını Meclis gündemine taşıdı.

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Kapaklı Atatürk Mahallesi sakinlerinin baz istasyonu isyanını Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Yüceer, mahalle sakinlerinin şikayetlerini sıraladı.
 
ÇOCUK PARKINA 100 METRE MESAFEDE BAZ İSTASYONU
 
Baz istasyonlarının sayısının GSM şirketlerinin abone sayısına bağlı olarak her geçen gün arttığına dikkat çeken Yüceer, Atatürk Mahallesi Erbay Caddesi’nde geçtiğimiz yıl su deposu şeklinde kamufle edilerek, bir binanın çatısına baz istasyonu kurulduğunu bildirdi. Baz istasyonunun kurulduğu bina ile çocuk parkı arasında 100 metre mesafe bulunduğunu belirten Yüceer, mahalle sakinlerinin ‘Mahallemiz baz istasyonu merkezine döndü. Çocuklarımızı oyun oynamaları için rahatça dışarı yollayamaz olduk’ diyerek duruma tepki gösterdiğini kaydetti.
 
BİR BAZ İSTASYONU DAHA!
 
Mahalle sakinlerinin baz istasyonunun kaldırılması için eylem düzenlediğini, topladıkları 400 imzalı dilekçeyi dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e ilettiklerini söyleyen Yüceer, “Sorunlarının çözüleceğini düşünen hemşerilerimin mahalleye bir baz istasyonunun daha yerleştirilmesiyle tedirginlikleri iyice arttı. Şu an mahallede 4 adet baz istasyonu bulunuyor” dedi.
 
YARGITAY’IN KARARI
 
CHP’li Yüceer, geçtiğimiz günlerde, İstanbul Maltepe’de, bir vatandaşın baz istasyonunun kaldırılması için başlattığı hukuk mücadelesinde yerel mahkemenin “Oturanın psikolojik olumsuzluğu baz istasyonunun kaldırılması için yeterli” karar verdiğini ve bu kararın Yargıtay tarafından da onandığını hatırlattı. Yüceer, baz istasyonu insan sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle kaldırılmasını talep eden mahalle sakinlerinin feryatlarının, yetkililer tarafından kulak ardı edildiğini bildirdi. GSM baz istasyonlarının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dair birçok bilimsel rapor ve makalenin yayınlandığını belirten Yüceer, yetkililere çağrıda bulunarak, baz istasyonlarının kaldırılmasını istedi.
 
BAKAN’A SORULAR
 
Yüceer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
 
1-Tekirdağ genelinde, her ilçe ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç baz istasyonu bulunmaktadır?
2-Söz konusu baz istasyonlarının kaçı, sağlık, eğitim ve oyun parklarında bulunmaktadır?
3- İstanbul Maltepe’deki emsal karar olmasına rağmen baz istasyonlarının şehir dışına taşınması ya da başka bir uygulama yapılması yönünde bakanlığınızın bir çalışması mevcut mudur? Olacak mıdır?
4-Kapaklı Atatürk Mahallesi Erbay Caddesi’nde yaşayan vatandaşların baz istasyonlarının kaldırılması yönündeki talep bakanlığınıza iletilmiş midir? İletilmiş ise Bakanlığınızın bu yönde bir çalışması olacak mıdır? Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olmadı ise bunun gerekçesi nedir?
5- Sözü edilen baz istasyonları kira vermekte midir? Son bir yılda toplanan gelir ne kadardır?
6-İnsan sağlığına olumsuz etkisi artık bilinen ve görüntü kirliliği de yaratan baz istasyonlarının kaldırılması konusunda bakanlığınızın yaptığı/yapacağı çalışmalar nelerdir?