info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
Dolar Satış
:
Euro Alış
:
Euro Satış
:
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Marmara Denizinde Yeni Tehlike: Balon Balığı

Marmara Denizi sahillerinde, zehirli balon balıklarının yoğun biçimde görülmesinin beklendiği bildirildi.

Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Hidrobiyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Torcukoç, yaptığı açıklamada, küresel ısınmanın etkilerinin denizlerde net bir biçimde gözlendiğini belirtti.
20 yıldır lesepsiyen türler üzerinde çalışmalar yaptığını ifade eden Torcukoç, küresel ısınmanın etkisiyle değişen su sıcaklığının, bazı türlerin kuzeye göç etmesine neden olduğunu söyledi.
Kızıldeniz den Marmara denizine yoğun bir göç olduğunu bildiren Torcukoç, bu akınla birlikte zehirli türlerin de Marmara denizinde görüleceği uyarısında bulundu.
Torcukoç, zehirli türler içinde en tehlikeli tür olarak adlandırılan balon balığı nın Edremit Körfezi nde görüldüğünü ve her geçen gün Marmara ya yaklaştığını belirterek, şöyle konuştu:1 Zehirli bir tür olan balon balığının, ilk 5 yıl içinde Marmara Denizinde görülmesini bekliyoruz. Şu anda Edremit Körfezi nde bu balıkların varlığını kayıt altına aldık.
Balon balığı türü, zehirli olmasının yanı sıra, balıkçıların ağlarını parçalayan, balık yumurta ve larvalarını yiyerek deniz habitatını da olumsuz etkileyen bir tür olma özelliğine sahip.
Küresel ısınma nedeniyle sularda 1-2 derece sıcaklık artışı, okyanuslarda yaşayan türlerin yaşam şartlarını tedirgin ediyor. Bu nedenle bu türler kuzeye akıyor. Adriyatik ve Atlantik okyanusunda yaşayan pek çok tür, Marmara Denizine yaklaşıyor. Daha önce zehirli balon balığı Güney Ege ve Akdeniz de de görüldü.