info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
17.9366
Dolar Satış
:
17.9689
Euro Alış
:
18.4687
Euro Satış
:
18.5020
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Orkide Yağ Tekirdağ Fabrikası Deneme Üretimine Başladı

Türkiye sıvı yağ sektörünün lideri Orkide, Tekirdağ’da yaklaşık 70 milyon dolarlık yatırımla Avrupa’nın en modern ve en ileri teknolojiye sahip sıvı yağ tesisini kurdu.

Türkiye sıvı yağ sektörünün lideri Orkide, Tekirdağ’da yaklaşık 70 milyon dolarlık yatırımla Avrupa’nın en modern ve en ileri teknolojiye sahip sıvı yağ tesisini kurdu. Deneme üretiminin başladığı fabrika 2014 yılında açılacak. Orkide, Türkiye’nin ilk ve en büyük sıvı yağ tesisi Tekirdağ fabrikasında, ham maddeyi üreticiden alıp işleyerek rafine edecek ve ihtiyacı olan enerjiyi de kendi üretecek.
 
Küçükbay Grup şirketlerinden Reka Bitkisel Yağlar San ve Ticaret A.Ş. tarafından 100 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 150 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan Orkide’nin Tekirdağ fabrikası, günlük 1500 ton çekirdek kırma ve 850 ton ham yağ işleme kapasitesine sahip olacak. Bölgedeki üreticiden sadece ayçiçeği değil, buğday, kanola ve çeltik alımı da yapacak olan yeni tesis, yöredeki çiftçiler için de önemli bir seçenek oluşturacak. Türkiye’de malı üreticiden alıp, işleyerek rafine eden ilk entegre tesisi kuracak olmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayan Küçükbay A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, "Üreticiden alınan ürünü, son teknolojiye sahip sistemlerle kırıp yağ elde edeceğiz. Ayçiçeğinden çıkan yüzde 40-45 oranındaki yağdan geriye kalan küspe ile fabrikanın ihtiyacı olan enerjiyi elde edecek büyük ve güçlü bir altyapı kuruldu. Lüleburgaz’da 40 dönümlük bir alanda toplama ve depolama tesisi de hazır bulunuyor. Ülkemiz için yağ sektöründe çığır açacak bir oluşum. Yağ üretiminde dünyanın önde gelen ülkeleri ile rekabet şansımız artacak." dedi. 
 
Ahmet Küçükbay, 70 milyon dolarlık bir yatırımla Avrupa’nın en modern ve en ileri teknolojisine sahip tesislerinden biri olma özelliğini taşıyan Tekirdağ’daki fabrikanın, dünyanın yağ devi olarak görülen Ukrayna ve Rusya’daki fabrikalarla yarışır düzeyde olduğunu kaydetti. Çekirdek kırma ve deneme üretimi yapılan, 2014’te tam kapasite çalışmaya başlayacak olan tesis, Orkide’nin yağ üretiminde ve ihracatında önemli artış kaydetmesini sağlayacak. Ayrıca Türkiye’nin dünya sıvı yağ pazarında daha çok adının geçmesini sağlayacak.