info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.4551
Dolar Satış
:
32.5136
Euro Alış
:
34.6559
Euro Satış
:
34.7183
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Reyap Hastanesinden Bir İlk

Kısa açıklama yazınız

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde hizmet veren Özel Reyap Hastanesi Tekirdağ'da bir ilki gerçekleştirdi. İnme tedavisinde dünyada yeni bir yöntem olan ve Türkiye'de sayılı merkezlerde yapılan “Mekanik trombektomi“ Reyap Hastanesi'nde yapıldı.
 
Tekirdağ ilinde ilk defa Çorlu Reyap Hastanesi Girişimsel Radyoloji bölümünde, İsviçre Zürih Üniversite Hastanesinde eğitimini tamamlayan Dr. Yaşar Türk yönetiminde gerçekleştirilen yöntem başarıyla sonuçlandı. Beyin damarının bir pıhtıyla tıkanması sonucu oluşan inmede, uygulanan yöntemle ileri teknolojiyle yapılmış bir kateter aracılığıyla, damar içinden pıhtıya ulaşıldı ve yakalanarak damar dışına çıkarıldı. Hayati önem taşıyan inme tedavisinde kullanılan yöntemle Tekirdağ'da çığır açıldı.
 
Hastaneden yapılan açıklamada inmenin, beyne kan akımını sağlayan damarlardan birinin aniden tıkanmasıyla birlikte, beyne giden kan akımının gidişinin yavaşlaması ya da durması sonucunda meydana geldiği ifade edilirken, "İnme, dünyada kalp hastalığı ve kanserden sonra gelen, en önemli ölüm nedenlerinden bir tanesidir. Ülkemizde ölüm nedenleri arasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada yer almıştır. ABD’de dakikada ortalama bir kişi inme geçirmekte, üç dakikada bir kişi de inme nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Erişkin nüfusta en önemli sakatlık nedeni olan inme, bir beyin damar hastalığıdır" denildi.
 
Açıklamada tıkanan bölgedeki beyin fonksiyonlarının geçici ya da kalıcı olarak durduğu belirtilirken, "Beynin yaşamsal işlevleri yönettiği merkezlerdeki kan akımı durursa, kalp krizinde olduğu gibi inme de ölümle sonuçlanmaktadır. Akut inme tedavisinde saatler, hatta dakikalar çok önemlidir. Beyin damarının bir pıhtıyla tıkanması sonucu oluşan inmede, ileri teknolojiyle yapılmış bir kateter aracılığıyla, damar içinden pıhtıya ulaşılır ve yakalanarak damar dışına çıkarılır.Akut inme acil yaklaşım gerektirir. Beyin hücreleri oksijensizliğe kalp hücrelerine göre daha az dayanır, dolayısıyla kalp krizinden daha acil bir durumdur. İlk 6 saat içinde damardaki pıhtı çözülürse, hasta ölümden ya da ömür boyu felç kalmaktan kurtulur" ifadesi kaydedildi.