info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
15.8494
Dolar Satış
:
15.8780
Euro Alış
:
16.8698
Euro Satış
:
16.9002
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Tekirdağa yeni otoyollar

Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023e kadar 12 projeyi tamamlayarak doğudan batıya otoyolla kesintisiz ulaşım sağlamayı hedefliyor.

Ulaştırma Bakanlığı, Avrupa yı Kafkaslara, Orta Doğu ya ve Orta Asya ya bağlayan bir köprü konumunda olan Türkiye de batıdan doğuya kesintisiz bir otoyol ağını hedefliyor. Ulaştırma Bakanlığı, 228 kilometresi yapımı devam eden otoyollar olmak üzere toplam 2 bin 238 kilometrelik otoyol ağına, 2023 te 4 bin 773 kilometre uzunluğunda 12 yeni otoyolu katmayı planlıyor. 2023 te hizmete açılması planlanan otoyol projeleri ve özellikleri şöyle:

Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu: 433 kilometre uzunluğundaki otoyol, Trakya yı Ege ye bağlayacak. Edirne den başlayacak otoyolun Çanakkale Boğazı nı köprü ile geçmesi ve Balıkesir in Savaştepe ilçesinde Gebze-İzmir Otoyolu ile birleşmesi amaçlanıyor. Ayrıca otoyolun Tekirdağ Malkara dan İpsala sınır kapısına ve ayrıca Kınalıdan Kuzey Marmara Otoyolu na da bağlanması planlanıyor.

Gebze-İzmir Otoyolu: 421 kilometre uzunluğundaki otoyol, Gebze den başlayacak ve Bursa, Savaştepe üzerinden İzmir e ulaşacak. Kuzey Marmara Otoyolu: 361 kilometre uzunluğundaki otoyol, Adapazarı ndan başlayarak, İstanbul Boğazını yapımı planlanan 3. boğaz köprüsüyle geçecek ve Kınalı ya ulaşacak ve mevcut otoyola bağlanacak. Aydın-Denizli-Antalya Otoyolu: 335 kilometre uzunluğundaki otoyolun tamamlanmasıyla İstanbul, Bursa, İzmir ve Aydın dan Antalya ya otoyol ile kesintisiz ulaşım sağlanacak. Ankara-İzmir Otoyolu: 549 kilometre uzunluğundaki otoyol, Ankara dan başlayacak ve Eskişehir üzerinden İzmir e ulaşacak.

Sivrihisar-Bursa Otoyolu: 202 kilometre uzunluğundaki otoyol, Eskişehir ile Bursa yı birbirine bağlamanın yanı sıra, Ankara-İzmir Otoyolu ile Gebze-İzmir Otoyolu nu da birbirine bağlayacak. Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu: 120 kilometre uzunluğundaki otoyol, mevcut Ankara-İstanbul otoyolunun kuzey ve doğuya açılan kapısı olacak. Afyon-Burdur-Antalya ve Çevre Otoyolu: 345 kilometre uzunluğundaki otoyol, Eskişehir Seyitgazi nin Kırka Beldesinden Ankara-İzmir otoyoluna bağlanacak.

Böylece, otoyol ile Ankara dan Antalya ya ulaşım da mümkün olacak. Ankara-Pozantı Otoyolu: 287 kilometre uzunluğundaki otoyol, Ankara yı, Niğde üzerinden mevcut otoyol ile birleşerek Mersin, Adana ve Hatay a bağlayacak. -Şanlıurfa-Habur Otoyolu: 360 kilometre uzunluğundaki otoyol, Şanlıurfa dan Mardin üzerinden Habur sınır kapısına uzanacak. Böylece, Tekirdağ dan İstanbul, Ankara, Adana ve Şanlıurfa üzerinden Habur sınır kapısına otoyol ile kesintisiz ulaşım sağlanacak. İstanbul ve Ankara yı İran ve Kafkasya ya bağlayacak otoyol: 1200 kilometre uzunluğundaki otoyol, mevcut Ankara-İstanbul otoyolunun Gerede kavşağından başlayacak ve Amasya, Erzincan, Erzurum ve Ağrı üzerinden Gürbulak sınır kapısına ulaşacak. Ayrıca Samsun u Ankara ya bağlayacak bir otoyol da bu proje kapsamında inşa edilecek. Şanlıurfa-Diyarbakır Otoyolu: 160 kilometre uzunluğundaki tamamlandığında Diyarbakır, Şanlıurfa üzerinden hem Habur sınır kapısına hem de Adana ve Mersin e bağlanacak