info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
8.0567
Dolar Satış
:
8.0712
Euro Alış
:
9.6470
Euro Satış
:
9.6644
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Engelliler, Engelsiz Ulaşım İstiyor

Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, engellilerin engelsiz ulaşım istediğini dile getirdi.

Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, AK Parti hükümeti tarafından meclise sunulan torba yasadaki engellilerin toplu taşıma araçları kullanımına ilişkin maddesi hakkında açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili 23 Haziran tarihinde İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan'ın, Müdür Yardımcısı Adem Tuncel, Emniyet Amiri Ekrem Çicek, İlçe Jandarma Komutan Vekili Ferhat Kaanoğlu, Çerkezköy Belediyesi Zabıta Müdürü Yusuf Kenan Erez ile Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Hakan Fıçıcı ile bir araya gelerek toplantı yaptığını dile getiren Çetinkaya, "Toplantı sonucu alınan karar, S.S. 332 Nolu Birlik Yolcu Taşıma Kooperatifi, S.S. Veliköy Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, Mustafa Kavak S.S. 41 Nolu Çerkezköy Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, Çerkezköy-Çorlu Yolcu Taşıma Kooperatifi Ziyaettin Dubaz, Kale-Yonca Seyahat Çerkezköy Sorumlusu İlker Dil, Akarsu Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkanı Ali Öztürk, S.S. Karaağaç Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkanı Fevzi Coşkunöz’e gönderildi. Artık bu saatten sonra herkes engellilere yasanın tanımış olduğu hakkı uygulamak zorundadır. Aksi takdirde yasal cezalara katlanmak zorunda kalacaklar" dedi. 
Karara göre yüzde 40 ve üzeri engelli olduğunu belgeleyenlerin, ağır engelliler ve refakatçilerinin de ücretsiz seyahat edebileceğini söyleyen Hayrettin Çetinkaya, "Bedelsiz seyahat kartının kullanımına ilişkin esasların düzenlendiği yönetmelikle, 7 Mayıs 1995 ve 22286 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı’nca aylık bağlananlara verilecek tanıtım kartları ve ücretsiz seyahat kartları yönetmenliği yürürlükten kaldırıldı. Yürürlükten kaldırılan kartlar yeni yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren bir yıl süreyle geçerli olacak. 2 Ağustos 2013 tarihinden önce yetim aylığı alan ve ücretsiz seyahat hakkı bulunanların ücretsiz seyahat hakkı bu aylıkları almaya devam ettikleri müddetçe saklı kalacak. Engelli vatandaşlarımız ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden aldıkları Engelli Kimlik Kartı veya engel oranının yer aldığı nüfus cüzdanını göstermesi ile bu haklardan faydalanacaklar. Yayımlanan yönetmelik kapsamında ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullandırılması halinde bu haktan faydalandırılmayan her kişi için Mülki İdare Amiri tarafından toplu taşıma aracının tarifesi üzerinden 50 tam bilet tutarında idari para cezası uygulanacak. Verilecek idari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içerisinde ödenerek genel bütçeye gelir kaydedilecek" diye konuştu. 
İndirim kartlarında silinti, kazıntı ve tahrifat yapanlar hakkında da cezai işlem uygulanacağını söyleyen Çetinkaya, "Gerçeğe aykırı kart düzenleyen veya bu tür kartı bilerek kullananlar, iade etmesi gerektiği halde seyahat kartını kullanmaya devam edenler, kart üzerinde tahrifat, silinti veya kazıntı yapanlar ile tahrif edilmiş kartları kullananlar hakkında cezai işlem yapılacaktır" dedi. Çetinkaya, bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini kaydetti.