info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.0060
Dolar Satış
:
32.0636
Euro Alış
:
34.6590
Euro Satış
:
34.7215
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Nkü Ziraatbiyotek, Trakya Bölgesinde Doku Kültürü ile Tohumluk Üretici Belgesi`ne Sahip İlk ve Tek Kamu Kurumu Oldu

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Araştırma ve Üretim Birimi (ZİRAATBİYOTEK), T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından verilen "Doku Kültürü ile Tohumluk Üretici Belgesi" ve "Süs Bitkisi Üretici Belgesi" isimli belgeleri almaya hak kazandı.

Doku Kültürü ile Tohumluk Üretici Belgesi ile Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliğinin 17.’nci maddesine göre alınan bu belge ile ZİRAATBİYOTEK, meyve ve asma fidanları ile çilek fidelerinin üretilmesinde kullanılan çelik, aşı gözü, aşı kalemi, klon, doku kültürü ortamındaki bitkicik, stolon, sürgün ucu ve meristem gibi vejetatif, tohum, çöğür ve yoz gibi generatif üretim materyalini kullanarak talebe yönelik üretim yapabilecek.

ZİRAATBİYOTEK, Trakya Bölgesinde Doku Kültürü ile Tohumluk Üretici Belgesi'ne sahip ilk ve tek kamu kurumu özelliği niteliği taşıyor. Süs Bitkisi Üretici Belgesi ile de Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliğinin 15 inci maddesine göre alınan bu belge ile ZİRAATBİYOTEK, süs bitkilerinin ve çoğaltım materyallerinin talebe yönelik üretimini yapabilecek.

Üretilen bitkiler Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri tarafından kontrol edilerek üreticilere ulaştırılacak.

Kaynak : Murat Ürtekin