info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.1421
Dolar Satış
:
32.2000
Euro Alış
:
34.8413
Euro Satış
:
34.9040
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Prof. Dr. Neşe Atik Çine’de 7 bin 500 Yıllık Kaya Resimleri Buldu

NKÜ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Atik’in 2000 yılında başlattığı araştırmalar kapsamında tespit edilen ve geçtiğimiz günlerde temizlik çalışmaları tamamlanan kaya sığınağındaki resimlerin yaklaşık 7 bin 500 yıl öncesine ait olduğu belirtildi.

 

NKÜ Üniversitesi  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Atik Çine’de 7 bin 500 Yıllık Kaya Resimleri Buldu
 
NKÜ Üniversitesi  Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Atik’in 2000 yılında başlattığı araştırmalar kapsamında tespit edilen ve geçtiğimiz günlerde temizlik çalışmaları tamamlanan kaya sığınağındaki resimlerin yaklaşık 7 bin 500 yıl öncesine ait olduğu belirtildi.
 
Çalışmaların sürdüğünü belirten Prof. Dr. Neşe Atik, bilim camiasında “Latmos Bölgesi Prehistorik Kaya Resimleri’ olarak adlandırılan ve sadece belirtilen bölgede yayılımı olduğu düşünülen bu resimlerin, Çine’de de tespit edilmesi, Çine’nin Taş Devri ‘ndeki yaşantısına yeni bir pencere açmıştır” dedi.
 
Bulunan kaya resimlerinin, meslektaşı Anneliese Peschlow’un Beşparmak Dağları’nda tespit ettiği örneklerle çağdaş olduğunu belirten Prof. Dr. Prof. Dr. Atik, resimlerin Cilalı Taş Devri’nin sonu ile Bakırtaş Devri’nin başlarına, yaklaşık M.Ö. 5500′lere denk geldiğini söyledi. Resimlerin kaya sığınağı içinde yer aldığını, ancak yapılan temizlik çalışmaları neticesinde bu alanın Neolitik Devir’de yaşam alanı olmadığını, sadece belli törenlerde ya da dini seremonilerde ibadethane olarak kullanıldığını anlatan Prof. Dr. Atik, “Tespit edilen resimlerin, Beşparmak Dağları’nda bulunan benzerleri gibi, kırmızı aşı boyası ile aynı tekniklerle yapılmış olup, düğün seremonisine ilişkin figürler ve el baskılarından oluşması, resimlerin ‘Latmos Kaya Resimleri’ grubuna dahil olduğunu saptamamızı sağladı. Dünya kültür mirası açısından önemli olan bu resimlerin korunması, gelecek nesillere aktarılması için Aydın İl Kültür Müdürlüğü ile birlikte gerekli girişimleri başlattık” diye konuştu.
 
Kaya sığınağında yapılan temizlik çalışmalarında, sığınağın tabanında, geç devirlere ait su kanalı ve dinlendirme havuzcuklarının görülür hale geldiğini de aktaran Atik, “Resimlerde insan eliyle tahribatın hiç olmaması, bölge halkının eski esere duyarlılığını göstermiştir” dedi.