info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.4579
Dolar Satış
:
32.5164
Euro Alış
:
34.7319
Euro Satış
:
34.7944
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

TUSAŞ’ın T-629 Taarruz Helikopteri İlk Kez Görüntülendi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirme çalışmaları devam eden T629 elektrikli ve insansız taarruz helikopteri ilk kez görüntülendi.

TUSAŞ’ın Ankara, Kazan’daki ana yerleşkesinde, 25 Şubat 2021’de, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilk T129 ATAK Faz-2 helikopteri teslim töreninde diğer hava platformları da sergilendi. Sergilenen hava araçları arsında ilk kez Haziran 2020’de görüntüleri yansıyan T-629 taarruz helikopterinin yeni bir modeli yer alıyordu. Üzerinde T-629 yazan mock-up’ın, TUSAŞ mühendisleri tarafından geliştirilen elektrikli ve insansız taarruz helikopteri olduğu ifade ediliyor.

Yakın zaman içerisinde ilk uçuşunu yapması beklenen T-629 taarruz helikopterinin yeni modelinin Türk havacılığı için birçok yeniliği beraberinde getireceği ifade ediliyor. Yeni modelin insansız olacağı, elektrikli güç grubuna sahip olacağı yine ifade edilen başlıca özellikleri arasında yer alıyor.

Haziran 2020’de ilk kez görüntülen T-629 taarruz helikopteri mock-up’ında silah yükü olarak da taarruz helikopterlerinden kullanım için ROKETSAN tarafından geliştirilmiş L-UMTAS, lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füze sistemi yer alıyordu. Yeni sergilenen “insansız” modelde ise herhangi bir silah yükü yoktu. Yine ilk sergilenen T-629 taarruz helikopterinde FLIR / kamera sistemi ile top sisteminin yerleşimi T129 Atak helikopteri ile aynı iken elektrikli ve insansız modelde FLIR ve top sistemi yerleşimi ağır sınıf taarruz helikopteri ile aynı olduğu görülüyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve arkada T-629 Taarruz Helikopteri mock-up’ı 15-20 Ekim 2019 tarihleri arasında Güney Kore’nin başkenti Seul da gerçekleşen Seul Uluslararası Havacılık ve Savunma Fuarına katılım gösteren TUSAŞ, T-629 Taarruz Helikopteri’ne ilişkin ilk bilgileri paylaşmıştı.

Fuar sırasında; GBP Aerospace & Defence tarafından yayınlanan fuarın resmi Show Daily’sine demeç veren TUSAŞ Genel Müdürü ve CEO’su Temel Kotil, T129 ATAK ve 10 Ton sınıfı ATAK-II Taarruz helikopteri arasında yer alması planlanan 6 ton ağırlığında, T629 olarak adlandırılan yeni bir Taarruz Helikopteri ile ilgili ilk bilgileri ilk kez kamuoyu ile paylaştı. Kotil “Dizayn çalışmalarını sonuçlandırdık. İlk uçuş için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Yaklaşık olarak bir yıl içerisinde bu uçuşu gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” ifadelerine yer vermişti.