info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.7810
Dolar Satış
:
32.8400
Euro Alış
:
35.0464
Euro Satış
:
35.1096
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

91 Saat Sonra Enkazdan Çıkartılan Mucize: Ayda Bebek

İzmir`de meydana gelen 6.6`lık depremin ardından enkazda arama çalışmaları devam ederken 91`inci saatte mucize yaşandı. Rıza Bey Apartmanı`nın enkazından 3 yaşındaki Ayda Gezgin sağ çıkarıldı.

Ayda'nın annesinin de enkazın altında olduğu belirtildi. Çocuğu kurtaran ekipten Nusret Aksoy, "Yaşam üçgeninde bulaşık makinesi vardı. Bulaşık makinesini gördüm, aradaydı. Elini salladı. İlk çığlığını duydum. Daha sonra arkadaşlarıma söyledim. İsmini sordum, 'iyiysen elini sallayabilir misin?' dedim, elini kaldırdı salladı" dedi. Ayda'nın ekiplere "Babam nerde?" diye sorduğu, ambulansa bindirilirken de 'Anne' diye seslendiği soruldu.

Ayda Gezgin mucizesini bu sözlerle anlattılar: Hala elim ayağım titriyor..  91 saat sonra bir canlı kurtarmanın tarifi yok.Son dakika haberleri... Ayda Gezgin mucizesini bu sözlerle anlattılar: Hala elim ayağım titriyor..  91 saat sonra bir canlı kurtarmanın tarifi yok.Son dakika haberleri... Ayda Gezgin mucizesini bu sözlerle anlattılar: Hala elim ayağım titriyor..  91 saat sonra bir canlı kurtarmanın tarifi yok.Son dakika haberleri... Ayda Gezgin mucizesini bu sözlerle anlattılar: Hala elim ayağım titriyor..  91 saat sonra bir canlı kurtarmanın tarifi yok.
Haberle ilgili daha fazla fotoğraf için galeriyi ziyaret edin.

Rıza Bey Apartmanı’nda heyecanlı dakikalar yaşanıyor. Ekipler 90. saatte enkazdan bir ses duyması üzerine bir bölgeye yoğunlaştı.

Çocuğa ulaşılması üzerine enkaz altına serum, termal battaniye ve sedye ulaştırıldı.    

ALKIŞ SESLERİ YÜKSELDİ 

Sedyeye alınan çocuk, enkazdan kurtarılarak ambulansa taşındı. Çocuğun kurtarılışı sırasında alkış sesleri yükseldi.

Enkazdan kurtarılan 107. kişi olan çocuğun adının 3 yaşındaki Ayda Gezgin olduğu öğrenildi.

Ayda Gezgin, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine getirildi.

Enkazdan çıkarıldıktan sonra ambulansa alınan Ayda Gezgin, polis eskortu eşliğinde ambulansla getirildiği Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servis girişinde alkışlarla karşılandı.

Ayda Gezgin'in gözlerinin açık olduğu ve çevresine baktığı gözlendi. Ayda Gezgin'in sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Son dakika... İzmirdeki depremde 91inci saatte Ayda mucizesi Enkaz altından çıkmamış kadar güzeldi

BAKAN KOCA, AYDA'NIN AMBULANSTAKİ GÖRÜNTÜSÜNÜ PAYLAŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Ayda'nın ambulanstaki görüntüsünü paylaştı ve ''Ayda Gezgin. 3 yaşında. Ve 91 saat sonra tekrar aramızda!'' dedi.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bir yavrumuza daha ulaştık. Elhamdülillah." ifadelerini kullandı.
İçişleri Bakanlığı resmi Twitter hesabından kurtarılan çocuğun fotoğrafını paylaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, enkazdan 91 saat sonra çıkarılan kız çocuğunun sağlık durumunun iyi olduğunu, hastaneye sevk edildiğini bildirdi.

'ÇOK GÜZEL GÜLÜYORDU... AĞLAYA AĞLAYA ÇIKARDIK'

Kurtarma çalışmasına katılan bir ekip üyesi şunları söyledi:
''Çok güzel bir kız. Çok güzel gülümsüyordu. Sanki hiç enkazın içinde değilmiş gibi çok güzel gülümsüyordu. Ben İHH arama kurtarma ekibindeyim. İlk önce arkadaşlar sesini duydu. Sesini duyunca insan olup olmadığını anlamak için elle tespit ettiler. Hareket eden bir kız çocuğu olduğunu gördüler. Ses verdikten sonra ekipler toplantı. Hummalı bir çalışma yapıldı. Enkazdan çıkarıldıktan sonra çok güzel gülümsüyordu. Hepimiz çok duygulandık, ağlayarak çıkardık. Sesleri anlaşılmıyordu, çocuk sesleriydi. Enkazdan çıkmamış kadar güzeldi.''

Kadıköy Belediyesi Arama Kurtarma ekibinden Nusret Aksoy yaşananları şöyle anlattı:

''İlk çığlık sesini duydum. Çok sesli bir ortamdı. Arkadaş eğildi, 'Kimse var mı?' diye sordu. Daha sessiz bir ortam olsun diye bağırdık. 'Ben Ayda, iyiyim' dedim. 'Tamam Ayda' geliyoruz dedik. İsmini söyledi, 'İyiyim ben' dedi. Diğer arkadaşları çağırdık onlar kurtarmayı başardı. Sesi duyunca arkadaşlara durun dedik. Büyük sessizlik oldu. Arkadaşımız adını sordu. İyi misin diye sordu. İyiysen elini salla dedi arkadaş. Elini salladı, iyiyim ben dedi. İlk sesini duydum. Bulaşık makinesinin arasındaydı.''

'İLK İSTEĞİ SU OLDU, BİR DE AYRAN İSTEDİ'

Ayda'ya ilk ulaşan ekip çalışanı, şunları söyledi:
''Küçücük bir eldi. İlk isteği su oldu. Bir de ayran istedi yanında. O dakikadan itibaren canla başla o yavrucağı oradan çıkarmak için çalıştık. Biz elimizden geldiği kadar son kişi çıkana kadar buradayız. Halen enkaz altında olanlar var. Onları çıkarmak için uğraşacağız.''

''GÖRDÜKTEN BİR SAAT SONRA ÇIKARDIK''

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kurtarma ekibinden Levent Onur'un söyledikleri şöyle:
''Sakarya’dan geliyoruz. Buraya intikal ettik. Beyaz eşyanın olduğu yerde yaşam alanı vardı. Bu mucizeler bizim yorgunluğumuzu da elimizden alıyor. Bulduğumuzda elini oynatıyordu. Sağlık durumunda bir sıkıntı yoktu. Sarışın, 3,5 yaşında. Bulaşık makinasının olduğu bölgeye kendisi devrilmiş, yaşam merkezi açmış kendine. Takdir-i ilahi. Biz de babayız, 6 yaşında bizim de evladımız var, 1 Kasım’da doğum günüydü. Doğum gününde Elif ve Ayda bebek bize müjde verdi. Sadece tebessüm etti. Konuşamadık. Uykudan mahmur uyanmış gibiydi. Ne olduğunu anlayamadı, toparlamaya çalıştı. Sağlık durumu çok iyi. Sıkıntı olmadığını gördük. İlk müdahaleyi orada yaptık. Gördükten 1 saat, 1 saat 15 dakika sonra çıkardık. 1. katta bulundu. Tekrar kontroller sağlanacak.''