info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
7.3835
Dolar Satış
:
7.3968
Euro Alış
:
8.9550
Euro Satış
:
8.9711
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Japonya Şokta!

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasında yer alan Tokyo Üniversitesi nde "Türk bilim sahtekarı" şoku yaşanıyor.

 

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasında yer alan Tokyo Üniversitesi'nde "Türk bilim sahtekarı" şoku yaşanıyor. "130 yıllık tarihimizde böyle bir şey yaşamadık" diyen üniversite Serkan Anılır'ı işten attı ve doktorluk unvanını iptal etti.
 
"Uzay Asansörü" adlı projesiyle Japon ve dünya basınına konu olan, NASA'da iki yıl astronotluk eğitimi alarak "İlk Türk astronot" olduğu iddiasıyla ortaya çıkan Serkan Anılır, Japonya'yı karıştırdı.
 
2003 yılında Tokyo Üniversitesi'ne verdiği doktora tezinin yüzde 40'ı "aşırma" çıkınca bir anda ülkede bilim dünyasının tüm şimşeklerini üzerine çekti. Anılır'ın Türk Ulaştırma Bakanlığı'nın kendisini NASA'ya gönderdiğine dair belgenin de sahte olduğunun belirlenmesinin ardından yardımcı doçent olarak görev yaptığı Tokyo Üniversitesi, 37 yaşındaki Türk'ün doktora tezini iptal etti, üniversite ile ilişiğini kesti.
 
Vatan gazetesinden Uğur Koçbaş'ın haberine göre, Rektör Junichi Hamada, Yomiuri Shimbun gazetesine yaptığı açıklamada, "Şok içindeyiz. Bu inanılmaz bir durum. 130 yıllık tarihimizde hiçbir doktora tezini iptal etmedik, kimseyi görevden atmadık" dedi ve Anılır'ın doktora tezini kabul eden heyet hakkında da soruşturma açıldığını duyurdu. Anılır'ın internet sitesinde yayınladığı astronot fotoğrafının da fotomontaj olduğu ortaya çıktı. Illinois Üniversitesi ve İTÜ mezunu olduğunu belirten Türk'ün, bu okullarla da bir ilişiği olmadığı tespit edildi.
 
TÜRKİYE'YE DÖNDÜ
 
Hakkında belgede sahtecilik, intihal ve nitelikli dolandırıcılıktan soruşturma açıldı. Fahri Büyükelçilik yaptığı Wakayama vilayeti Kushimoto ilçesi verdiği bu fahri elçilik unvanını geri aldı.
 
Anılır, hakkındaki bu olayların ardından Japonya'dan ayrılarak Türkiye'ye geri döndü.
 
KAYNAK VERMEM GEREKTİĞİNİ BİLMİYORDUM
 
Anılır, kişisel internet sitesinde yaptığı açıklamada, "Ben zaten işi bırakmak için başvurmuştum" ifadesini kullandı. Anılır, "Bir doktora öğrencisi olarak yazdığım ilk tezdi. O yüzden de alıntı yaptığım yerlere numara verip kaynak belirtme olayından haberim yoktu. Basit bir hatamdan kaynaklandı. Zaten işten ayrılmak için başvurmuştum. Astronot fotoğrafı da Houston'da eğlence için yapılmış bir fotomontajdı, biyografimde yer vermek hataydı." dedi.