info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
7.3835
Dolar Satış
:
7.3968
Euro Alış
:
8.9550
Euro Satış
:
8.9711
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Son Dakikada Yemin Etti ve İlk Kez Konuştu

Kadınlarla özel görüntülerinin internete yüklenmesinin ardından istifa et çağrısına direnince ihraç edilen ancak İstanbul dan MHP oylarıyla milletvekili seçilen Bağımsız Milletvekili İhsan Barutçu, MHP lilerin TBMM deki varlığını olgunlukla karşılayıp alışacaklarını söyledi.

"Kasetçilerle görüşeceğiz" diyerek hesaplaşma mesajı veren Barutçu, MHP'nin "Genel Kurul Salonu'nda yanımıza oturtmayın" uyarısının anımsatılması üzerine "yere çul atar otururuz ya da çadır kurarız" diye konuştu.

 
Heyecanlanınca hata yaptı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "affetmeyeceğim" dediği Barutçu, önceki gece TBMM'deki yemin törenine gelerek son dakika sürprizi yaparken, oldukça heyecanlıydı. Ak Parti kulisinden girdiği Genel Kurul Salonu'nda kürsüye yönelirken, MHP sıralarına başıyla hafif selam veren Barutçu, heyecandan yanlış okuduğu yemini tekrar etmek zorunda kaldı. Bahçeli'nin hafif yan dönerek sessizce dinlediği Barutçu, yeminin ardından yine Ak Parti sıralarının arasından geçerek iktidar kulisinden TBMM'yi terketti. Meclis'e yanında üç yakınıyla gelen Barutçu'ya, eski MHP Tekirdağ Milletvekili Kemalettin Nalcı'nın eşlik etmesi dikkati çekti.
 
Ellerim titriyordu Barutçu, gazetecilerin, "Tedirginlik var mıydı" sorusuna espriyle karışık, "Ellerim titriyordu" yanıtını verdi. Barutçu, yemine ilişkin olarak, şunları söyledi:
 
"Böyle biraz olağanüstü bir dönem malum. Boykot hadiseleri. Biz de boykotçularla aynı kategoride olmamak için yeminimizi ettik. İnşallah yeni meclisimiz ülkenin problemlerine duyarlı olurlar. İktidar inşallah iddia edildiği gibi ustalığı layık-ı veçhiyle yerine getirir. Ama çok da umutlu değiliz. Kaos süreci içinde olduğumuz aşikar. Bilhassa öncelikle şu yemin krizinin aşılması lazım. Türkiye'nin buna ihtiyacı var sürekli gerginlikle sürekli kaosla toplum haketmediği bir sürecin içine çekiliyor. Umuyoruz ki iktidarı ana muhalefeti, muhaletiyle ve ben bağımsız milletvekili olarak da buna katkı sağlar, duyarlı davranırız." Yalnızlığı biliyoruz Barutçu, bir gazetecinin, "Bağımsızlık zor burada biraz" sözleri üzerine, "Biz yalnızlığı biliyoruz" dedi. "Gelirken siz de bir mücadele ile geldiniz. Şantajcılara karşı..." sözlerine Barutçu, "Biz 12 Eylül zindanlarının prangalarını parçalaya parçalaya geldik" yanıtını verdi.
 
Kasetçilerle görüşeceğiz Barutçu, "Daha önce 'Kaset şantajcılarına karşı mücadele ediyorum' dediniz" anımsatması üzerine ise "Kaset şantajcıları ile görüşeceğiz" dedi.
 
MHP olgunlukla karşılayacak Barutçu, MHP'lilerin kendisinin varlığını olgunlukla karşılayacaklarını kaydetti. Barutçu, "MHP grubundan bir tepki bekliyor musunuz" sorusuna, "Değerli arkadaşlarımız olgunlukla karşılayacaklar. Hepsine saygımı, hürmetimi sonuna kadar muhafaza edeceğim" yanıtını verdi. Barutçu, bir gazetecinin, "Başta gelip yemin etmediniz, sonra geldiniz" sözlerine üzerine, "Öyle uygundu, daha rahat ortamda olalım diye... Görüşeceğiz inşallah, geleceğiz görüşeceğiz" diye konuştu.
 
Çadır kurarız Barutçu, "Yasama çalışmalarına normal şekilde katılacak mısınız" sorusunu da, "Tabii niye katılmayalım, seçilmişiz, milletvekili olmuşuz" diye yanıtladı. MHP'nin kendi gruplarına yakın yerde oturmaması için TBMM Başkanlığı'na uyarı yapması anımsatılarak "Nerede oturacaksınız Genel Kurul'da" diye sorulan Barutçu, "Yere çul atar otururuz ya da çadır kurarız" karşılığını verdi.