info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.1203
Dolar Satış
:
32.1782
Euro Alış
:
34.9383
Euro Satış
:
35.0013
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Alerjiye İyi Gelen ve Evin Havasını Temizleyen 12 Bitki

İstatistiklere göre 50 milyondan fazla insan yılda bir tür alerji yaşayabilir. Araştırmacılar, havayı kirleten zararlı kimyasalların bu sayıyı artırmada önemli bir rol oynadığını belirtmiştir.

Arabalar ve endüstriyel faaliyetler tarafından üretilen bu bileşenler, tüm dünyadaki yetişkinlerde ve çocuklarda astımı, alerjik riniti ve diğer alerji bozukluklarını tetikleyebilir. Ancak size iyi bir haberimiz var: Alerjiye iyi gelen ve evinizin havasını zararlı kimyasallardan arındıran bitkiler mevcut. İşte alerjik kişilerin mutlaka evinde bulundurması gereken 12 bitki...

1. Yelken çiçeği 

Koyu yeşil yaprakları ve beyaz çiçekleri ile yelken çiçeği bir diğer adıyla barış zambakları sadece güzel olmakla kalmaz, aynı zamanda arındırıcı özellikleriyle de bilinir. Yapılan çalışmalar, bu bitkinin toksik ve alerjenik hava kirleticileri önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir.

2. Çin herdemyeşili 

Çin herdemyeşili, soluduğumuz havayı temizleyebilen NASA'nın önerdiği birkaç bitkiden biridir. Havadaki benzen gibi zararlı kimyasalları ve partikülleri temizleyebilir. Ancak insan sağlığı için önemli tehlike oluşturabilir. Bu yüzden evinize almadan önce dikkatli olun.

3. Kauçuk bitkisi 

Sert, plastiğe benzer yapraklarından dolayı bu ismi alan Kauçuk bitkisi ya da bilimsel adıyla "Ficus elastica", aynı zamanda bir formaldehit yani toksin temizleyicidir. Ancak bu kimyasal bileşiğin çocuklarda astımı artırdığı görülmüştür.

4. Janet craig bitkisi 

İster dracaena fragrans, ister janet craig veya mısır sapı bitkisi olarak adlandırın, alerjiniz varsa bu tür bitkileri evinizde bulundurabilirsiniz. Astımı ve alerjik riniti arttırdığı bilinen toluenin havasını temizler.

5. Boston eğrelti otu 

Nemli yerlerde daha iyi yetişen bu bitki çok az bakım ister. Eski bir NASA araştırmacısı bilim insanı, "Boston eğrelti otu havadaki zararlı toksinleri ortadan kaldırmak için en etkili bitkilerden biridir" demiştir.

6. Paşa kılıcı 

Yılan bitkisi veya paşa kılıcı kuru yerlerde yetişen bir bitkidir. Ayrıca havada bulunan 5 ana toksinin 4'ünü de temizleyebilir.

7. Aloe vera 

Aloe veranın kozmetik bir malzeme olarak veya tıbbi amaçlarla kullanıldığını biliyor olabilirsiniz, ancak bu bitkinin geniş faydalar listesine ekleyeceği bir şey daha var. Diğer bitkilerdeki gibi benzen ve formaldehit (zararlı partiküller, kimyasallar) havasını da temizleyebilir.

8. Flamingo çiçeği 

Türünün tek örneği olarak bilinen flamingo zambağı parlak kırmızı çiçeği sayesinde odaya gerçekten anında bir renk patlaması katabilir. Ayrıca öksürüğe, burun ve boğazda tahrişe neden olabilecek bir kimyasal olan havadaki amonyağı da filtreleyebilir. Ancak, bu bitkiye karşı birçok alerji vakası bildirildiğinden, evinizde bulundurmanın güvenli olduğundan emin olun.

9. Bambu bitkisi (Areka) 

Bambu bitkisi, Amerika'nın subtropikal ve tropikal bölgelerine özgü, dünya çapında bir ev bitkisi olarak popüler hale geldi. 6 metreye kadar büyüyebildiği için tipik olarak bir dekorasyon parçası olarak işlev görür. Bambu palmiyesi güzel olmanın yanı sıra havayı baş ağrısı ve baş dönmesine neden olabilecek kimyasal bir bileşik olan trikloretilenden arındırabilir.

10. Gerbera papatyası 

Çiçekleri seviyorsanız ve alerjiniz varsa, Gerbera papatyası en iyi arkadaşınız olabilir. Yazdan sonbahara kadar çiçek açar ve yaprakları 3 tehlikeli hava kirletici maddeyi temizleyebilir.

11. İngiliz sarmaşığı

İngiliz sarmaşığı hızlıca büyüyen ve herhangi bir yüzeye tırmanabilen bir bitkidir. Bu harika bitki evinizin içinde bulunan havadaki toksinleri filtreleyebileceği için solunumla ilgili alerjilerinize de yardımcı olabilir.

12. Kurdele çiçeği 

Örümcek bitkisi diğer adıyla kurdele çiçeği, bakımı kolay olan ve uzun ömürlü olduğu için evinizde bulunması en kolay bitkilerden biri olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra, araştırmalar bu bitkinin iç ortam hava kirliliğini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir.