info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
31.0441
Dolar Satış
:
31.1000
Euro Alış
:
33.6453
Euro Satış
:
33.7060
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Murat Ürtekin, Bıçak Sırtı
murat@ellidokuz.com

2018 Türkiye - AB Değerlendirmesi - 1

1-15 Ocak Mülteciler İçin Nakdi Yardım

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Türkiye’yi mültecilere koruma sağlanması alanında desteklemek ve sunulan hizmetlere mülteci ve sığınmacıların erişimini artırmak üzere yeni bir proje başlattı. 21 ay sürecek olan proje, Avrupa Birliği (AB) tarafından Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı çerçevesinde 25 milyon Euro’luk bütçeyle desteklenecek. 

Bu proje ile Türkiye’de yaşayan mülteci ve sığınmacılara koruma sağlanmasına katkı sunmak üzere kayıt işlemleri, sağlanan korumanın izlenmesi ve desteklenmesine ilişkin faaliyetler, topluluklarla iletişimin arttırılması ve ilgili aktörler arasındaki koordinasyonun güçlendirilmesi gibi çalışmalar gerçekleştirilecek. Projenin temel bileşenlerinden biri de adli yardıma odaklanacak. 

Bu kapsamda, Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile işbirliği yapılarak, Türkiye’nin 18 ilinde mültecilerin ve sığınmacıların adli yardım hizmetlerine erişimi kolaylaştırılacak ve güçlendirilecek. TBB tarafından sunulan adli yardım hizmetlerine erişimin desteklenmesine yönelik faaliyetler arasında, dosyaların tespiti ve takibi için bir otomasyon sisteminin geliştirilmesi ve avukatlara özel hazırlanacak bir müfredat ile eğitimler verilmesi de yer alıyor.