info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
31.2392
Dolar Satış
:
31.2955
Euro Alış
:
33.7797
Euro Satış
:
33.8406
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Murat Ürtekin, Bıçak Sırtı
murat@ellidokuz.com

Seçime Doğru Tekirdağ daki Partilerin Durumu, Akparti.

Benim her zaman karşı olduğum bir husus vardır ki asla göz ardı edilmemelidir.KONTENJANA KAR-ŞI-YIM
 
Kontenjan seçmenin hür iradesine ağır bir darbedir.Bu uygulamadan en çok zarar gören hiç kuşkusuz Ak Partidir.Eğer atama usulü değil de üye bazında ön seçim olsaydı Ak Parti en az üç belediyeyi alır (12-0) olmazdı.En azından Marmara Ereğlisi Çerkezköy  ve Kapaklı alınabilirdi. Bu nedenle üye ön seçimi veya anket sistemiyle aday belirlemesi gerekir.
 
Şimdi eğri oturup doğru konuşalım.Trakya ve Tekirdağ sol görüş ağırlıklı bir seçmen yapısına sahiptir.Ak Parti destekçilerinin  çoğunluğunu göç ile gelen Anadolu kökenli vatandaşlar oluşturmaktadırlar.Bu gruba her ne kadar Tekirdağ  yerlisi ve  göçmen vatandaşlar katılsa da bunlar azınlıktır.
 
Fakat son yerel seçim gösteriyor ki seçilen adaylar  belirleyici oluyor.
 
Bu tabloya baktığımızda CHP’NİN üç olan milletvekili sayısının bu seçimde dörde çıkması  kuvvetle muhtemel.Geriye iki vekil koltuğu kalıyor.Bunun dörde iki veya dört-bir-bir olarak belirlenmesi  tamamen Ak Partinin aday ismine bağlıdır.
Burada en büyük başarıyı Vali  yardımcısı Mustafa Yel sağlayabilir.
 
ÇÜNKÜ AK PARTİ KURULDUĞUNDAN BERİ EN YÜKSEK OYU BÜYÜKŞEHİR  BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLARAK MUSTAFA YEL ALMIŞTIR.EĞER ATAMA USULÜ OLACAKSA MUSTAFA  YEL BİRİNCİ SIRADA OLMALIDIR.
 
Halihazırda milletvekili olan  Özlem Yemişçi’nin de adaylığı kesin gibi görünüyor.
 
Ahmet Kambur her ne kadar aday olsa da artık siyasi kariyerini tamamlamıştır.Bu saatten sonra Tekirdağ’a ve Ak Partiye bir şey katamaz.
 
Emrah Tunca çok değerli ve başarılı bir kardeşim ama bu görev için genel merkezin hazır olarak  tercih edeceğini zannetmiyorum.
 
Mestan Özcan’ın henüz adaylığını duymadım.Eyüp Kanar ve Metin Akgün de faal olarak adaylık için öne çıkıyor. Burada önemli olan artık dönemini tamamlamış  yaşlı adayların yarışa katılmamasıdır.Tekirdağ’a bir şey katamazlar.
 
Kısaca; MUSTAFA YEL+1 VEYA SADECE MUSTAFA YEL
GÖRÜNEN SENARYO BUDUR.
 
YARIN:Seçime Doğru Tekirdağ'daki Partilerin Durumu Chp.