info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
7.9379
Dolar Satış
:
7.9522
Euro Alış
:
9.3941
Euro Satış
:
9.4111
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Saç Ekimi Yaptıracaklar Dikkat !

Trakya'ya saç ekimini getiren ve geliştiren Mustafa Kurt, 3,5 Yıldır Trakya Bölgesinde yaklaşık 1000 kişiye saç ekimi gerçekleştirdi.

Saç Ekim Koordinatörü Mustafa Kurt, saç ekiminin önemli ve hassas bir konu olduğunu ifade ederek, saç ekiminde merkezin ve doktor seçiminin önemli olduğunu söyledi. Kurt, saç ektirmeden önce dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı. 

Saç dökülmesinin sebebinin bir dermatolog tarafından değerlendirilip, saç dökülmesinin sebebinin kesin olarak ortaya konması gerektiğini dile getiren Kurt, “Her insan,ergenlikten başlayarak bedeniyle ilgilenmek zorunda. Saç ekimi yaptırmaya karar vermeden önce, hastanın doğru merkezi ve doğru uzmanı, doktorun da doğru hastayı seçmesi çok önemlidir. Öncelikle, saç dökülmenizin sebebinin bir dermatolog tarafından değerlendirilip, saç dökülmesinin sebebinin kesin olarak ortaya konması gerekir. Daha sonra saç ekimi de dahil ilaç ve diğer tedavi yöntemleri üzerine konuşulup doğru tedavinin belirlenmesinde yardım alabilirsiniz” dedi.

Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesinin en önemli sebebinin kalıtımsal sebepler olduğunu kaydeden Kurt, bağ dokusu hastalıkları, vitamin eksiklikleri, hormonal bozuklukların da saç dökülmesiyle sonuçlanabilen hastalıklar olduğunu, her bir sebep için farklı tedavi seçenekleri bulunduğunu söyledi. Kurt, saç ekimini hangi alana ve ne sıklıkta yaptıracağının planını yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle anlattı:

“Saç dökülmeniz irsi ise dökülmenin devam edeceğini bilerek mümkünse dökülme şeklinizin devamına göre ekim planı yaptırmalısınız. Ön çizgiyi çok öne yaptırdığı için epilasyon yaptıranlar, onları fue ile aldırıp daha geriye ektirenler olduğunu unutmayın. 5-10-20 yıl sonraki görüntünüze göre çizgiyi belirlemelisiniz. Klonlama hayata geçirilinceye kadar donör bölgeden alınabilecek kök sayısının sonsuz olmadığını bilerek homojen bir şekilde alım yapılabilmesi gerekmektedir. Gelecekte yeni açılma, seyrelme alanlarında kullanılmak üzere rezerv kök bırakılmalıdır. 

Alnınızın biraz açık olması erkeksi ifadenizi güçlendireceğini bilerek ön çizgiyi çok önden başlatmayın. Ön çizgiyi bayanlarda olduğu gibi düz yapmayın sağ ve soldaki oyuklar erkeksi ifade verdiği gibi size 750-1000 kök tasarruf sağlar. Aynı sıklıkta ekim yapılırsa bile tepe (vertex) bölgesi daha seyrek görüneceğinden kökleri ifadenizde daha önemli yer tutan ön kısıma harcayın. 

Açıklığınız çok genişse, dar bir alana sık bir ekim yaptırmak yerine rahatsız olduğunuz bölgeye daha sık olmak üzere geniş alana seyrek ekim yaptırın. Birden fazla seans düşünüyorsanız her seansı geniş alana yaydırarak ekim yaptırın. Donör alanın durumuna göre mümkünse tam kel alan bırakmayın çok seyrekte olsa ekim yaptırın. Ön çizginizi mümkün olduğunca kalemle çizilmiş gibi değil küçük girinti çıkıntılar şeklinde belirleyin. 

Göğüs kıllarınızı saçların arasına veya arka bölgelere ektirebileceğinizi bilerek ona göre planlama yapın. Yaşınız 26'dan küçükse mümkün olduğunca ailede dökülme tipinize benzer dökülmesi olan biri varsa onun gibi olma ihtimalinizi düşünüp ona göre ekim planı yapın. Bayanda saç ekimi ancak erkek tipi dökülmeyse ve yara yanık izi gibi durumlarda uygulanır. Önce birden fazla merkezle görüşüp dökülmenizin erkek tipi olduğunun kesinleştikten sonra saç ekim planlayınız.”