info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
7.4524
Dolar Satış
:
7.4659
Euro Alış
:
8.9768
Euro Satış
:
8.9930
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Kargo Ücretlerine Zam Tartışması

Pandemiyle birlikte iş yükü katlanan kargo şirketleri de zam yaptı.

Kargo ücretlerine son bir yılda yüzde 100'ün üzerinde zam yapıldığını dile getiren satıcılar, "Sattığımız üründen alacağımız karı, kargo için ödüyoruz. Artan maliyeti tüketiciye yansıtmak zorunda kalacağız" dedi.

Bu Konuda açıklama yapan yetkililer, son dönemde sektörde yaşadıkları en büyük sıkıntılardan birinin kargo fiyatlarında yaşanan artış olduğunu ifade etti. Geçen yıl pandemi öncesi şubat ayında kargo firmalarının gönderi ücretlerine yüzde 50’ye yakın zam yaptığını hatırlatarak, "Kargo sektöründeki zam, e-ticaretteki büyüme ile başladı. Artan talebe yetişemeyen kargo firmaları altyapı yatırımlarını hızlandırmak zorunda kaldı. Firma yetkilileri bize artan maliyetlerden dolayı bu zammı yapmak zorunda kaldıklarını yeni bir zam olmayacağını söylemişti.

Ancak bu ay yüzde 50’ye yakın zam daha yapıldı. Böylece son bir yılda kargo ücretlerine yapılan zam yüzde 100’ü aştı” açıklamasını yaptı. Kargodaki zam çok yüksek olduğu için tüketiciye fahiş fiyat olarak yansıyacak

Otomotiv satış sonrası sektörü olarak 5 milyar dolarlık bir hacme sahibiz. OSS bünyesindeki 200 üye, bu hacmin 3 milyar dolarını karşılıyor. Yüzde 2 civarında kargo giderimiz var. Bu da toplam ciroda 100 milyon dolara tekabül ediyor. Sadece OSS üyelerinin 350 milyon TL kargo gideri var. Geçen yıl şubat ayında 7 TL’ye gönderdiğimiz ürünü şu anda 14 TL’ye gönderiyoruz. Birçok şirket, üründen kazandıkları karı kargoya ödediklerini söylüyor.”

Bu ay içerisinde yapılan yüzde 50’ye varan zammı tüketiciye yansıtmak zorunda kalacaklarını vurgulayarak, “Bizde ocak ayı ile birlikte hesap kitap yapılıyor. Kargodaki zam çok yüksek olduğu için tüketiciye fahiş fiyat olarak yansıyacak. Bunun düzeltilmesini istiyoruz. Çünkü yansıtabilecek oran değil bunlar” diye konuştu.