info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
7.8025
Dolar Satış
:
7.8166
Euro Alış
:
9.2387
Euro Satış
:
9.2554
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Milli Enerjide Büyük Adım!

Başkent Organize Sanayi Bölgesi`nde `Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni` gerçekleştiriliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yerli güneş paneli fabrikasının açılışında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Albayrak konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

Türkiye'nin orta ve uzun vadeli hedeflerini milli enerji ve politika belgesi dediğimiz yeşil kitap dediğimiz kitap çerçevesi içinde temel bir ilke belirledik. Doğru politika ve adımlarla dışa bağımlılığı kırabiliriz inanıyorsak başarabiliriz diye ifade ettik.

Güçlü Türkiye hedefine yürüyebiliriz bilinci olduk. Bir tohum attık. YEKA adını verdiğimiz bu tohum. Sektör temsilcileri gülüm geçmişti. Birçoğu gülüp geçmişti. Yerli teknoloji ile üretim yapılacak alanı kurgulamıştık. O tohum bir tesise dönüşüyor. Yaklaşık 1 milyar dolarlık ithalat pazarı Türkiye'de üretilecek. Ötesinde ihracat... İhracat kapasitesi gelişmiş olacak. Allahın izniyle enerjinin birçok alanında birçok açıdan dönüşüm süreci başladı. Her gün ektiğimiz tohumlar çınara dönüşecek. Sadece enerjide değil teknolojinin her alanında değişim sürecini başlattık ve emin adımlarla ilerliyoruz. Toplum milletimiz tüm bu yapılanların farkında. Cumhurbaşkanlığımız liderliğinde nice projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in törende yaptığı açıklamalar şöyle;

Amacımız yenileyen ve teknoloji üreten ülke olmak. Enerjiyi geliştirmek için ARGE merkezi olacak. Yılda 100 milyon dolar panel ithalatı engellenecek. Yatırımla Türkiye'nin güneşi daha fazla parlayacak.