info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
21.1465
Dolar Satış
:
21.1846
Euro Alış
:
22.6105
Euro Satış
:
22.6513
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Versace 2 Milyar Dolara Michael Kors`un Olabilir

İtalya moda devi Versace`nin bu hafta içerisinde satışının tamamlanabileceği belirtildi. Versace`de yüzde 20 hisseye sahip olan Amerikalı fon Blackstone`un halka arz için yeterli performansı sergileyemeyen şirketin sahiplerini satışa ikna ettiği ortaya çıkarken, Versace`nin bir başka büyük moda şirketi Michael Kors`a en az 2 milyar dolara satılması bekleniyor.

Ünlü İtalyan tasarımcı Gianni Versace'nin 1978 yılında kurduğu Versace el değiştirmek üzere. İtalyan basınında çıkan haberlere göre 2014 yılında şirketin yüzde 20'lik kısmını 210 milyon euro karşılığında alan dünyanın en büyük fon gruplarından Blackstone, Versace'yi satmak istiyor.

Versace ailesine yakın kaynaklara dayandırılan bilgiye göre Blackstone, Versace markasının performansının halka arz için beklenilen ölçüde olmaması nedeniyle bu kararı aldı.

Reuters'a konuşan kaynak, "Aileyi olası bir satış için aşama aşama ikna ettiler ve bir dizi alıcıyla tanıştırdılar."

Blackstone'un Versace için daha fazla kaynak ayırmak istemediğini ve yüklü yatırımlar yapabilecek bir alıcı bulmak istediğini belirten kaynaklara göre satış için en büyük aday bir başka moda devi Michael Kors. Diğer alıcının ise mücevherat sektöründe öne çıkan ABD'li Tiffany olduğu belirtiliyor.

AVRUPA'YA RAKİP OLMAK İSTİYOR

Michael Kors, geçen sene Britanyalı lüks ayakkabı üretici Jimmy Choo'yu da 1.2 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Uzmanlar, Michael Kors'un Avrupalı lüks tüketim ürünleri devi LVMH, Kering ve Richemont karşısında ABD'li bir rakip oluşturmaya çalıştığı ve bu doğrultuda da agresif satın almalar peşinde olduğunu belirtiyor.

GÜNE DAMGA VURAN SATIN ALMA!

Blackstone'un Versace anlaşması için en az 2 milyar dolarlık bir bedel belirlediği ve bu kapsamda İtalyan şirketinden tamamen çıkacağı belirtiliyor. Versace ailesi ise kendi hissesini koruyacak ve şirket yönetimindeki rolünü sürdürecek.

Milano merkezli Versace grubunun yarın bir toplantı yapacağı iddia edilirken şirketin art direktörü ve başkan yardımcısı Donatella Versace'nin açıklama yapması bekleniyor.

Versace, 2016 yılı verilerine göre 686 milyon euro satış yapmıştı. CEO Jonathan Akeroyd ise hedefi 1 milyar dolar olarak açıklamıştı.

Versace'nin dünya genelinde 1200 civarında butiği olduğu sanılıyor. Şirketin kurucusu olan Gianni Versace henüz 50 yaşındayken Miami'deki malikanesinin dışında Andre Cunanan tarafından öldürülmüştü.