info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.1940
Dolar Satış
:
32.2520
Euro Alış
:
34.9265
Euro Satış
:
34.9894
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

3G Teknolojisine Dikkat

Tekirdağ eczacılar odası tarafından yapılan bir araştırma neticesinde 3G ile ilgili olarak insan sağlığının ciddi tehlikede olduğu ortaya çıktı.

Bu ateşi elinize almayın, geleceğinizi yakmayın! Prof. Dr. Selim Şeker anlatıyor. 3G geldi! Reklâmlar aracılığı ile ortada bir bayram havası var..
Reklâm sloganı "merak etmiyor musun" diyor. Biz merak ediyoruz ama geleceğimizi! Sağlık sorunları göz önüne alındığında kazandıracak mı, yoksa kayıplar mı artacak?
Tehlikeli Oyuncak" kitabının yazarı, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Şeker sorularımızı yanıtladı. 3G ne anlama geliyor? "3G, kablosuz sistemlerin yani hücresel ağ sisteminin en gelişmişi.
Önceden tanıdığımız 1G ve 2G ye göre çok büyük yenilikleri var. Şu ana kadar sesli iletişim aracı olarak kullandığımız cep telefonunda, artık görüntü, bilgi aktarımı, sayısal veriler, TV, faks, internet, medya haberciliği gibi büyük iletişim kolaylığı getiriyor."
Çevre ve insan sağlığı üzerinde ne gibi etkileri olacak? "Bu sistemde iletişim aracı olarak kullandığımız, bir odayı dolduran bütün elektrik aksamını bir telefona soktular. Maalesef para kazanırken çevre ve insan sağlığını hiç düşünmüyorlar.
Bu teknoloji ile beraber bugüne kadar 1 baz istasyonu olan yerde, artık 9 tane baz istasyonu olacak! Yani baz istasyonu sayısı çok artacak. İngiltere de 3G ile beraber baz istasyonu sayısı 50.000-70.000 civarında artış göstermiş.
Daha çok baz istasyonu; daha çok radyasyon, daha çok manyetik kirlilik demek! 3G hem insan hem de çevre sağlığı açsından büyük riskler içeriyor. İsveç te, 3G de bulunan 3 UMTS sistemini test etmişler.
İnsan vücudu üzerinde çok önemli zararları olduğunu görmüşler. TV istasyonunda çalışan kişiler, çalıştıkları ortama girince bir ağırlık ve baş ağrısı hissederler, yoğun stres yaşarlar. Bunun sebebi o istasyonda bulunan alıcı ve vericilerdir. Bazı alışveriş merkezlerine giren insanlar da rahatsızlık duyarlar, rahat nefes alamazlar, kalp hastaları daha fazla rahatsız olur.
Bunun sebebi de o alışveriş merkezinde bulunan baz istasyonlarının sebep olduğu kuvvetli radyasyondur. 2G nin DNA yı olumsuz etkilediği, kansere sebep olduğu birçok ülkede yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlandı.
Bu araştırmaların çoğunu Tehlikeli Oyuncak kitabımda açıklamıştım. Eylül ayında Hayykitap tan yayımlanacak ikinci kitabımda da son araştırmaları açıklayacağım!" Çocukların geleceğini nasıl etkileyecek?"
Baz istasyonuna ilk 300 m mesafede oynayan çocukların, diğer çocuklara oranla %500 daha fazla kanser olma riski taşıdıkları yine bilimsel araştırmalarla kanıtlandı. Okul hastane, park gibi alanların çevresinde kesinlikle baz istasyonu ve yüksek gerilim hattı bulunmaması gerekiyor. Bizim ülkemiz maalesef bu konuda da gariplikler ülkesi! Birçok hastane, park ve okul çevresi baz istasyonları ile çevrili. Anne ve babalar cep telefonunu çocuklara ödül olarak kesinlikle vermemeli! Çünkü bu ödül değil, onların hayatından sağlıklarını çalan ölümcül bir alet!
Dikkat edin baz istasyonlarında örümcekler yaşamaz, kuşlar da çevresine yuva yapmaz! Elektromanyetik kirlilik hayvanları ve doğal hayatı da çok olumsuz etkiliyor. Yeni sistem doğal hayatı tehdit ediyor!"
Hangi hastalıklarda artışlar görülecek? "Kalp ameliyatı geçirmiş olanlar İstanbul gibi büyük metropollerde yaşayamaz hale gelecek. Alerji vakalarında büyük artışlar gözlenecek. İsveç te yapılan bir araştırmada 3G sisteminin gelmesinin ardından alerji vakalarından büyük artış gözlenmiş. Almanya da yapılan bir araştırmada da çocuklarda erken ergenlik ve obezite, kadınlarda menopoz sorunlarında artışlar ortaya çıkmış."
Peki, hem çevre hem de insan sağlığını korumak için çözüm ne? "Cep telefonlarının mümkün olduğunca az kullanılması gerekiyor.
Çünkü sağlığa tamir edilemeyecek derecede büyük zararlar veriyor. Mevcut sistem insanları korumuyor.
Sigara konusunda devlet ve toplum çok geç uyandı ama artık büyük hassasiyet gösteriliyor.
Çok geç olmadan cep telefonu konusunda da aynı hassasiyetin gösterilmesi gerekiyor. Bunun için, sivil toplum örgütlerine, devlete ve özellikle telefon kullanan vatandaşlara büyük görev düşüyor" denildi.