info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.5711
Dolar Satış
:
32.6298
Euro Alış
:
34.9290
Euro Satış
:
34.9919
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Halkı Yoksulluğa ve Umutsuzluğa Mahkum Ettiler

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar artan pahalılık ve halkın geçim zorluğu içinde çaresiz olduğunu ifade ederek Fahiş Fiyatlar Kanunu’nu eleştirdi.

Bu konuda bir basın açıklaması yapan Yontar; " Gençlerimiz gelecekten umutsuz. Paralar saraya, geçilmeyen köprülere, uçulmayan havalimanlarına gidiyor. Ahilik Kültürünü yeniden canlandırmalıyız " Dedi

CHP Tekirdağ Milletvekili, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nurten Yontar, dün gece Mecliste görüşülerek kabul edilen ve kamuoyunda Fahiş Fiyatlar olarak bilinen Kanun Teklifini eleştirdi. Kanun teklifinin amacının Fahiş Fiyatlarla Mücadele Etmek olduğunu ancak artışlarının sebebinin iktidarın yönetim anlayışından kaynaklandığını söyleyen Yontar, “ Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından derlenen verilere göre dünya çapında gıda fiyatları 2024 mart ayında yıllık yüzde 7,7 gerilerken, aynı dönemde Türkiye'de yıllık gıda enflasyonu ise yüzde 70,5 olarak kaydedilmiştir. Şimdi siz buna neden olarak da her zamanki gibi yine dış güçleri bahane edersiniz. Bugün markette en kötü beyaz peynirin kilosu bile 250 liranın, sütün litresi 40 liranın üzerinde. Sütteki oyunu kutuların üstüne bakınca görüyorsunuz. Yüzde 1 yağlı, yüzde 3 yağlı, yarım yağlı, tam yağlı. Oyun içinde oyun. Asgari ücret 17 bin lira. Açlık sınırı ise 17 bin 725 lira. Asgari ücretli bir ailenin sadece karnını doyurmak için ekstradan 725 liraya ihtiyacı var. Vatandaşlarımızın Mili Gelirden aldığı pay her geçen gün azalıyor. Yoksul daha da yoksullaşıyor. Gençlerimiz gelecekten umutsuz. Artan kiralar ve geçim sıkıntısı onları zorunlu olarak aile büyüklerinin yanına taşınmaya zorlamaktadır. Ekonomik sebepler boşanmaları ve intihar vakalarını arttırmaktadır. Piyasada çekler, senetler ödenemez halde. Oturduğunuz iktidar koltuklardan bunları görmeseniz de bunlar halkın gerçekleri olarak karşımızda duruyor.” Dedi.

Gıda enflasyonunun arkasında uygulanan, tarım ve ticaret politikası, yanlış faiz ve ithalat politikası, yanlış teşvik ve eksik desteklemeler ile kapsamlı olarak hazırlayıp meclise bir türlü sunulamayan Hal ve Perakende Ticaret Kanunu’nun olmaması yatıyor diyen CHP’li Vekil, “ Enflasyonda düşüş ve sürdürülebilir bir büyümeyi yakalayabilmenin yolu sadece gıda fiyatlarını dizginleyebilmekten geçmiyor. Gıdanın yanı sıra ulaşım, konut, yeme-içme, konaklama, sektörlerindeki yüksek fiyat artışlarının da önüne geçilebilmesi gerekiyor. Bunun içinde; çiftçiyi, besiciyi, yatırımcıyı, üreticiyi ve esnafları odağına alan, refahı ve geliri adaletle paylaşan bir üretim modeline ihtiyacımız vardır. Ekonomimizi 22 yılda batık duruma getiren iktidar Saraya, lüks uçak ve araç filosuna, geçilmeyen köprülere, uçulmayan havalimanlarına, yandaşlara ve faiz lobilerine, kamu Özel İş birliği gibi garanti kapsamındaki projelere destek vermiştir.” Dedi.

Enflasyonun, ekonomik krizin, yoksulluğun ve işsizliğin en üst seviyelere çıktığı bu dönemlerde fırsatçılık, vurgunculuk ve stokçuluk gibi gayri ahlaki durumlarla başa çıkmanın yöntemi kanuni düzenlemelerin yanı sıra toplumsal ahlakın temellerinin güçlendirilmesinden de geçmektedir diyen Yontar, Eskiden bu topraklarda ne kadar güzel bir Ahilik Kültürü vardı. İktidar,bu toplumun ahlaki değerlerini de yerle bir etti. Konfüçyüs’ün “ İnsanları yasa ve ceza ile yönetirseniz, onlar bir daha yanlış yapmayacaklar, ancak şeref ve utanma duygularına da sahip olmayacaklardır. Ancak insanları erdemle ve ahlak kuralları ile yönetirseniz, o zaman onlar hem utanma duygusuna sahip olacaklar hem de doğruyu yapmaya çalışacaklardır ” söyleminden herkesin gereken dersi çıkarması gerekmektedir Dedi.

Kaynak : Murat Ürtekin