info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
Dolar Satış
:
Euro Alış
:
Euro Satış
:
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce`den Tarım ve Hayvancılık Çağrısı

Miletimizin Menfaatleri İçin Ortak Akılda Buluşalım

Memleket Partisi, Genel Başkan Muharrem İnce önderliğinde son dönemde gıda fiyatlarında yaşanan astronomik artış nedeniyle, bir çözüm raporu hazırladı. Bu çözüm raporuyla, ekonominin iyileştirilmesi için herkesin taşın altına elini koymasının gerektiğinin vurgulandığı raporda, basına ve siyasi partilerin liderlerine çağrıda bulunuldu.

Memleket Partisinin yaptığı açıklamada; “Memleket Partisi olarak Tarım ve Hayvancılıkta yaşanılan sorunların ülkemizin en başlıca sorunları olduğuna, Tarım ve Hayvancılıkta ülke olarak yaşanılan sorunların çözümünde siyaset üstü bir anlayışın gelişmesi bu bağlamda ele alınması ve desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Konuyla ilgili Genel Başkanımız Sayın Muharrem İnce’nin Memleket Partisi adına istisnasız tüm partilere göndereceği tarım ve hayvancılık ile ilgili sorunların çözümüne yönelik ortak aklı harekete geçirme çağrı mektubunu siz değerli basın mensuplarıyla ve halkımızla paylaşıyoruz” Denilmektedir.

Bu konuda bir mektup hazırlayan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce; “Sayın ……. Bizler dünyanın en güzel coğrafyasında, en verimli, bereketli topraklarında yaşıyoruz. Binlerce yıllık tarımsal üretim tecrübemiz, zengin bitki çeşitliliğimiz var. Dünyanın en stratejik tarım ürünlerinin ana vatanıyız. Buna rağmen bugün hem bitkisel hem de hayvansal üretimde ciddi sorunlar yaşıyoruz. Ne üreticimiz mutlu, ne de tüketicimiz mutlu. 21.yüzyıl Türkiye’sinde ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukları hak etmiyoruz. Marketlerde un, şeker, yağ için oluşan kuyrukları hak etmiyoruz. Bereketli toprakların su ve güneşle buluştuğu, verimli meraların olduğu bu güzel coğrafyada bu yaşananları hak etmiyoruz. Bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanılan sorunların çözümü yok olanı ithal etmek değildir. Çözüm üretimde. Üretmek, daha fazla üretmek zorundayız. Günümüzde gıda güvenliği ve gıdaya ulaşabilme tüm ülkeler için bir milli güvenlik ve beka sorunu haline gelmiştir. Pandemi süreci ve hemen kuzeyimizde yaşanan Rusya Ukrayna savaşının oluşturduğu kriz ortamı tarımın, hayvancılığın, üretimin ve gıda güvenliğinin önemini bir kez daha yaşayarak görmemizi sağladı. Üretebileceğimiz tarım ürünlerinin ithalatçısı olmak demek, dışa bağımlılık demektir. Yakın zamanda Ukrayna Rusya savaşında ülkeler kendi ihtiyaçlarını önceleyerek bazı ürünlere ihracat yasakları koydular. Karadeniz’den gelecek gemilerin yollarını gözledik, endişeyle.

Biz Memleket Partisi olarak ülkemizin en öncelikli sorunlarından birisinin bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanan sorunlar olduğuna inanıyoruz. Bitkisel ve hayvansal üretim sektörü, stratejik bir sektördür. Bu sektörde önceliğimiz kendi kendimize yetebilirlik olmak zorundadır. Memleket Partisi olarak bitkisel ve hayvansal üretimde yaşadığımız sorunların çözümüne yönelik stratejimiz, yol haritamız hazır. Bu sorunun siyaset üstü bir anlayışla ele alınması ve desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle sorunların çözümüne dair çalışmalarımızı, önerilerimizi tüm siyasi partilerle paylaşmaya, ülkemizin geleceği için ortak aklı birlikte oluşturmaya hazırız.

Ülkemizin en yakıcı sorunu olan gıda krizi ve gıda güvenliğini gündeme taşıyan ortak akıl için çağrı mektubumuza sizlerden yanıt aldığımız takdirde, sizi bizzat ziyaret ederek raporumuzu paylaşmaktan mutluluk duyacağız. Milletimizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutarak memleketimiz için hepimizin iyiliği için ortak akılda buluşmak üzere en içten saygılarımızı iletiyor; çalışmalarınızda başarılar diliyoruz ”Dedi.

Kaynak : Murat Ürtekin