info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
7.3877
Dolar Satış
:
7.4010
Euro Alış
:
8.9635
Euro Satış
:
8.9797
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Tekirdağ Orman işletme Müdürlüğü Çam Kese Böceğiyle Mücadele Başlattı

Tekirdağ Orman işletme müdürlüğü, bir süredir Atatürk ormanındaki çam ağaçlarına dadanan çam kese böceklerine karşı bir mücadele başlattı.

İlaçlama faaliyetinin insanlara değil, sadece zararlı haşereyle mücadelede etkili olduğunu ifade eden bir açıklama yaptı. Bu konuda bir basın açıklaması yapan Orman işletme müdürü Mehmet Uzun; “ İlimiz Süleymanpaşa ilçesinde , Atatürk Ormanı adıyla bilinen 26,5 Ha. yüzölçümündeki, ağırlıklı olarak kızılçam ve karaçam ağaçlarının bulunduğu 580 nolu bölmedeki ormanlık alanda yoğun olarak görülen Çam kese böceği ile mekanik ve biyolojik mücadele çalışmalarımız devam etmektedir. Müdürlüğümüzce tüm alanda 2 gün süreyle ilaçlama yapılmıştır.

Kullanılan ilaç biyo-larvasit türü biyolojik bir ilaç olup çevreye ve diğer canlılara zarar vermemekte ve kalıntı bırakmamaktadır. İçeriğindeki spor oluşturma özelliğine sahip Bacillus thuringiensis bakterisi, spor oluşumu esnasında protoxin üretmekte ve depolamakta, bu kristalleri yiyen böcekler etkisiz hale gelmektedir. Yaptığımız ilaçlamanın kızılçam ormanlarının en büyük zararlısı olan Çam kese böceği ile etkin bir mücadele yöntemi olduğunu biliyor ve başarılı olacağına inanıyoruz.”Dedi.

Kaynak : Murat Ürtekin