info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
8.0574
Dolar Satış
:
8.0719
Euro Alış
:
9.6524
Euro Satış
:
9.6698
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Dünyanın En Büyük Konteyner Gemisi Tekirdağ`a Geldi

MSC`nin İki Büyük Devi Bir Araya Geldi

19 Mayıs arifesinde Çanakkale Boğazı’ndan geçerek ülkemize giriş yapan dünyanın en büyük konteyner gemilerinden MSC Oscar 22 Mayıs’ta, Türkiye’nin en büyük transit limanı Asyaport’a yanaştı. Faaliyete başladığı Temmuz 2015’ten itibaren Türkiye’nin en büyük transit limanı olan ASYAPORT’a, inşa edildiği 2015 yılında boyut ve taşıma kapasitesi bakımından dünyanın en büyük konteyner gemisi olan MSC OSCAR yanaştı.

Dünyanın en büyük konteyner taşıyıcıları arasında yer alan Mediterranean Shipping Company’ye ait (MSC) en büyük gemiler içinden geçtiğimiz bu zor dönemde Mayıs ayı itibariyle gelmeye başladı. 20 bin TEU taşıma kapasiteli MSC Oscar sınıfı gemiler 400 metre boyu, 59 metre genişliği ile Türkiye’ye gelen en büyük gemilerden. MSC Oscar sınıfı gemiler tam dolu olarak Türkiye’de sadece Asyaport’a yanaşabiliyor. Paris’teki Eiffel Kulesi’nden yaklaşık 100 metre daha uzun olan MSC Oscar gemisi 346 bin evin elektriğini sağlayacak 13.8 milyon güneş paneli, 2.4 milyon mikrodalga fırın, 1.15 milyon çamaşır makinesi ya da 2.4 milyon aracı ihtiyacını karşılayacak Toplam 9.61 milyon lastiği tek seferde taşıyabiliyor.

MSC Oscar sınıfı gemilerin ülkemize gelmesi ülkemizin bölgesindeki önemini ve diğer ekonomilerden farkını bir kez daha gösterdi. Türkiye’nin Asya-Avrupa arasındaki kilit konumu burada çok önemli bir avantaj sağlıyor. MSC’nin Covid-19 salgınının etkilerini dengelemek için başlattığı “Transit Taşımanın Askıya Alınması (SOT)” programı ile Asyaport’un bölge ticaretine sağladığı fayda daha da ortaya çıktı. Asyaport, bu programda tüm Doğu Akdeniz ve Karadeniz için ana aktarma noktası olarak önemli bir rol oynuyor. MSC Oscar sınıfı gemiler Uzakdoğu’dan getirdiği yüklerini Türkiye’deki ana terminal Asyaport’a getirip, müşterilerinin ihtiyacı olana kadar orada bekletiyor.

MSC OSCAR GEMİSİ, ASYAPORT LİMANI’NA YAKLAŞTI

Tekirdağ'daki Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ilk 10 limanından biri olan Asyaport Limanı, dünyanın en büyükleri arasında yer alan "MSC Oscar" adlı dev konteyner gemisini ağırladı. Çin'den yola çıkan 400 metre uzunluğa, 59 metre genişliğe ve 20 bin TEU taşıma kapasitesine sahip dünyanın en büyük konteyner gemilerinden olan MSC Oscar, Asyaport Limanına yanaştı. Geminin gelişi nedeniyle limanda tören yapıldı. Asyaport Limanı Planlama Müdürü Gökmen Azatlı tarafından geminin kaptanına plaket ve hediye takdim edildi. Daha sonra limanda kurban kesildi. Asyaport Limanı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer, oğlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Soyuer ve torunu Damla Soyuer ile birlikte çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Asyaport Limanı Planlama Müdürü Gökmen Azatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, MSC Oscar'ın inşa edildiği 2015'de boyut ve taşıma kapasitesi bakımından dünyanın en büyük konteyner gemisi olduğunu söyledi. Azatlı, MSC Oscar sınıfı gemilerin tam dolu olarak Türkiye'de sadece Asyaport Limanına yanaşabildiğini ifade ederek, "Gemi Uzak Doğu bağlantılı tiger ismiyle çalışan bir yük gemisi. Bir önceki limanı İstanbul'du. Buradan da Pire limanına geçip yüklerini aldıktan sonra Uzak Doğu'ya hareket edecek. Limanımızda ortalama 5 bin 100 konteyner elleçlemesi yapılacak. Yaklaşık 2 bin 400 tahliyesi var." dedi. MSC Liman Acente Hizmetleri Müdürü Volkan Aytaç, MSC Oscar'ın kendileri için önemli bir gemi olduğunu belirterek, "2015 yılında yapıldığında en büyük konteyner gemisi ünvanını almıştı. Bugünde Asyaport'ta MSC Oscar gemisinin görmekten mutluyuz." diye konuştu. MSC Oscar, Asyaport Limanının ardından Yunanistan'daki Pire Limanına hareket edecek.

Kaynak : Murat Ürtekin