info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
13.5054
Dolar Satış
:
13.5298
Euro Alış
:
15.4799
Euro Satış
:
15.5078
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Teknoloji Devi Sony Zor Günler Geçiriyor

Şirket kötü giden satışlar neticesinde en büyük markası Vaio’u elden çıkarma kararı alırken 5 bin çalışanının işine son vermeye hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri olan Sony için tehlike çanları çalmaya başladı.
 
Şirket kötü giden bilgisayar satışları neticesinde en büyük markası Vaio'u elden çıkarma kararı alırken, diğer yandan 5 bin çalışanının işine son vermeye hazırlanıyor.
 
Son yıllarda rekabette kaybeden taraf olan Sony'de işler iyi gitmiyor. Şirket aldığı radikal bir karar ile ismiyle özdeşleşen ve ayrı bir marka halini alan Vaio’yu Bain & Co. Ve Mizuho Securities Co.’nun birlikte meydana getirdikleri girişim olan Japan Industrial Partners’a satacağı ortaya çıktı. Nikkei isimli sitenin haberine göre Vaio satışının tutarı 391 ila 489 milyon dolar arası olacağı düşünülüyor.
 
1 MİLYAR DOLARDAN FAZLA ZARAR
 
Ancak Sony'den gelen tek kötü haber bu değil. Şirket mart ayında sona erecek mali yılda yaklaşık 1.1 milyar dolar zarar edeceğini açıkladı. Oysa şirket bir yıl önce koyduğu hedefte 294 milyon dolar kar etmeyi planlamıştı.
 
Sony'de işler kötü giderken çalışanların da bundan etkilenmesi elbette kaçınılmaz oldu. Şirketten yapılan açıklamada maliyetleri kısmak maksadıyla 2015 yılı mart ayına kadar 5 bin çalışanının işine son verileceği belirtildi.