info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
8.0567
Dolar Satış
:
8.0712
Euro Alış
:
9.6470
Euro Satış
:
9.6644
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Sendikalardan Basın Açıklaması

Taşerona Mahkum Edildik, Taşeron İşçiler Kadro İstiyor

DİSK/Güvenlik-Sen İşçi Meclisleri ve Taşeron işçi platformları Lüleburgaz Kongre Meydanında bir araya geldi.Trakya’da taşeron işçilerin koşulsuz ,şartsız kadro talebiyle bir araya geldiğini belirten grup basın açıklaması yaptı.

TAŞERONA MAHKUM EDİLDİK! Kongre Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Demir Işık Dahi şunları söyledi; ‘’Bizler senelerdir taşeron işçiliğe mahkum edilmiş işçiler olarak bugün burada bir araya geldik. Son günlerde kamuda taşeron işçilerine kadro verileceği açıklamaları yapan siyasi iktidara sözümüzü söylemek , taleplerimizi ilan etmek istiyoruz.Bizim ve milyonlarca taşeron işçinin temel talebi ayrımsız şartsız kadrodur.’’ ‘’BU BİR BÜYÜK İTİRAFTIR.’’ Dahi şöyle devam etti;’’ Bizlerin kadrodan anladığı iş güvencesi sağlayacak bir formüldür.İşçinin işini yapana işçi memurun işini yapana memur kadrosu diyoruz.

Taşeron çalışma kamunun kaynaklarının taşeron şirket sahiplerine peşkeş çekilmesidir diyoruz.Çalışma Bakanlığının açıklamasına kamuda göre asıl işte çalışan sayısı 200.000 kişidir.Bilindiği gibi asıl işin alt işverenlere verilmesi yasadışıdır.Bu şekilde çalışan işçiler işin başından itibaren asıl işverenin işçisidir.Bu bir büyük itiraftır.’’

‘’AYRIMSIZ ŞARTSIZ KADRO İSTİYORUZ!’’ Dahi;’’ AKP iktidarı senelerdir yasaları çiğnemiş işçilerin haklarını gasp etmiştir. Muvaaza davası açan işçi sayısı 80.000 kişiye dayanmıştır.

Biz biliyoruz ki kamuda muvaazalı çalışan sayısı dava açanlardan kat ve kat fazladır. Yasal hakları olan kadroyu bir lütufmuş gibi sunmak üstelikte özel sözleşmeli personel vb. gibi ne ifade ettiği belirsiz statüleri dayatmak bir aldatmacadır. Üstelik işçilerin kazanılmış alacaklarını ve davalarını geri çekme şartı da getirilmektedir.

Bu durumu kabul etmiyoruz. Nasıl ki dün maden işçileri eylemleriyle haklarını aldıysa bizde taşeron maden işçilerinin yolundan gitmeye çağrı yapıyoruz. Ayrımsız şartsız kadro istiyoruz. Milyonlara varan taşeron işçisinin gücünü ortaya koyacağı günler yalındır. Bizler her yerdeyiz. Taşeron düzenini yıkacağız!’’ dedi. Eyleme CHP,ADD,Metal İşçileri Birliği,DİSK/Emekli-Sen destek verdi.Grup basın açıklamasından sonra olaysız dağıldı.

Kaynak : Murat Ürtekin