info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
7.4952
Dolar Satış
:
7.5087
Euro Alış
:
9.0457
Euro Satış
:
9.0620
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

AB - Türkiye Haftalık Bülteni

Sığınmacılar ve Mali Yardım

- Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan AB Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Phil Hogan ile Brüksel’de görüştü. Toplantı sonrasında basına açıklama yapan Ruhsar Pekcan, Gümrük Birliği güncellemesinin toplantının en önemli gündem maddelerinden olduğuna dikkati çekti. Bakan Ruhsar Pekcan’ın Türk sivil toplum ve iş dünyası temsilcileri ile gerçekleştirdiği toplantıda TÜSİAD Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Kaleağası, Türkiye’nin çıkarlarına uyarınca AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği’nin 5.0 yaklaşımıyla güncellenmesi gerektiğini vurguladı.

- Türkiye'deki Sığınmacılar için Mali Yardım Programı kapsamında üç sözleşme imzalanarak Avrupa Birliği tarafından sağlanacak olan 210 Milyon Euro ile su tedariki, atık su sistemlerinin desteklenmesi, sığınmacılar ve ev sahibi toplumun iş ve istihdam olanaklarının iyileştirilmesine dair projeler hayata geçirilecek.

- Birleşik Krallık Parlamentosu’nda 20 Aralık’ta gerçekleştirilen oylamada AB’den Çekilme Anlaşması’nı yasalaştıran tasarı 234’e karşı 358 oyla kabul edildi.

- Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Strazburg’daki Genel Kurulu’nda AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli Lizbon Antlaşması'nın yürürlüğe girişinin onuncu yılını kutladı. - AB Afrika'daki araştırma ve eğitim ağlarının yararlanacağı yüksek kapasiteli internet hizmeti sağlayacak olan “AfricaConnect” projesi için 30 milyon Euro tutarında mali destek sağlayacağını açıkladı.

- AB Komisyonu Avrupa Sömestri 2019 paketini sundu. Avrupa Birliği Komisyonu önümüzdeki dönemden itibaren Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Hedeflerinin de Avrupa Sömestri çerçevesine dahil edileceğini açıkladı.

- Dünyanın en büyük çevrimiçi ticari marka veritabanında ticari marka görüntülerinin aranmasını sağlayan görsel arama yapma gereci TMview’in kullanımı, AB içindeki altı fikri mülkiyet hakları koruma ofisini kapsayacak şekilde genişletildi.

- Euro Alanı dışındaki AB ülkelerine Euro para birimi cinsinden yapılacak ödemelerin “yurtiçi ödemeler” kategorisinde kabul edilmesi uygulamasına 16 Aralık tarihinden itibaren başlandı.

- Avrupa Yatırım Bankası temiz su temini ve sel baskınlarına karşı koruma çalışmalarını iyileştirmek ve çağdaş karayolları inşa edilmesini desteklemek için Bosna Hersek’e kredi desteği sağlayacak.

- Avrupa Yatırım Bankası İtalya genelinde elektrikli ulaşım olanaklarını artırmak ve elektrikli araç şarj altyapısını genişletmek amacıyla İtalyan şirketi olan Be Charge'a 10 yıllık bir süre için 25 milyon Euro tutarında kredi desteği sağlayacak.

Kaynak : Murat Ürtekin