info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
7.4952
Dolar Satış
:
7.5087
Euro Alış
:
9.0457
Euro Satış
:
9.0620
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

AB`de Basın Özgürlüğü ve Enerji Konuşuldu

ABD ve AB arasında “İşletmeler Arası Yüksek Düzeyli Enerji Forumu” gerçekleştirildi. AB ve ABD’de faaliyet gösteren üst düzey enerji şirketlerinin yöneticilerini biraraya getiren Enerji Forumu’nda sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ticaretini artırmak amacıyla yapılabilecek çalışmalar, ulaştırma sektöründe kullanım fırsatları ve fiyat avantajı bulunan ABD kaynaklı LNG’nin AB pazarı açısından önemi tartışıldı.

AB ile Afrika, Karayipler, Pasifik ülkeleri ilişkilerini düzenleyen ve 2020'de sona erecek olan Cotonou Anlaşması’nın yerini almak üzere 28 Eylül 2018'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda başlatılan yeni ortaklık görüşmelerine AB ve bölgede bulunan 79 ülkenin başmüzakerecilerinin katılımıyla Mbabane, Eswatini’de devam edildi. AB27 liderlerinin 9 Mayıs 2019'da Romanya'nın Sibiu kentinde yapacağı buluşma öncesinde AB Komisyonu, artan bir şekilde “çok kutuplu” ve “öngörülemeyen” bir dünyada Avrupa'nın geleceğini nasıl şekillendirebileceği konusunda bir dizi politika önerisi sundu. AB Komisyonu'nun önerisinde AB'nin uluslararası rolünün güçlendirilmesi, sürdürülebilirlik, küresel rekabet gücü, hukukun üstünlüğü ve güvenlik unsurlarının altı çiziliyor.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yayımlanna AB açıklamasında demokrasi vurgusu yapılırken, özgür basının sadece güvenilir ve doğru haberleri ileten bir mecra değil, aynı zamanda demokrasinin temel gerekliliklerinden biri olduğu belirtildi; özgür gazeteciliğin üzerindeki baskılar her geçen gün artarken, hem AB sınırları içinde, hem de dünyanın diğer bölgelerinde basın ve medya özgürlüğünün savunulması yönünde kararlı olunduğu teyit edildi. Avrupa Adalet Divanı, “yatırım mahkemesi sisteminin” (Investment Court System) AB Antlaşmaları ile uyumluluğunu onayladı. Avrupa Adalet Divanı’nın kararı AB ile Kanada arasındaki Kapsamlı Ticaret ve Ekonomi Anlaşması (CETA) metninde herhangi bir değişiklik yapılması gerekmediği, bu anlaşmanın üye ülkelerdeki iç onay sürecinin devam edebileceği ve aynı şekilde Singapur, Meksika ve Vietnam ile AB arasında yapılan anlaşmalara dahil edilen yatırım mahkemesi sistemine ilişkin hükümlerde de değişiklik yapılmasına gerek olmayacağı anlamına gelmekte.

AB Komisyonu Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdindeki e-ticaret müzakerelerine ilişkin olarak ileri sürdüğü metin teklifini kamuoyuna açıkladı. AB'nin metin önerisi 13-15 Mayıs tarihleri arasında diğer katılımcı DTÖ üyelerinin önerileriyle birlikte Cenevre'de görüşülecek

Kaynak : Murat Ürtekin