info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.1209
Dolar Satış
:
32.1788
Euro Alış
:
34.8394
Euro Satış
:
34.9022
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Metabolizma Hızını Artıracak 4 Besin

Metabolizma, vücudunuzun tükettiğiniz yiyecekleri enerjiye dönüştürdüğü süreçtir. Yaş, cinsiyet, kilo, boy, vücut şekli ve diyet gibi metabolizma hızını etkileyen birkaç faktör vardır. Metabolizma hızı ne kadar yüksekse o kadar enerjik ve aktifsinizdir! Peki, metabolizma hızını hangi yiyecekler artırır?

1-Limon 

Limon, metabolizmanızı hızlandırmak için mükemmel bir besindir. Karaciğerinizi detoksifiye etmeye ve sindirim sistemini temizlemeye yardımcı olur.

Limonda bulunan enzimler ve C vitamini, toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Bu da sonuçta metabolik işleyişi düzenlemeye katkı sunar.

Metabolizmanızı hızlandırmak için yarım limonun suyunu bir bardak ılık suya sıkın ve sabahları her gün aç karnına için. Yemeğinize lezzet katmak ve faydalarından yararlanmak için beslenmenize limon da ekleyebilirsiniz.

2-Yeşil Çay 

Metabolizma hızlandırıcılardan bahsederken yeşil çayı atlamak olmaz. Antioksidanlar ve polifenollerle dolu yeşil çay, vücudunuzun metabolik aktivitesini iyileştirmeye yardımcı olur.

Yapılan bir araştırma, yeşil çayın termojenik yani yağ yakıcı özelliklere sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Yeşil çayın içerisindeki kafein ve kateşin formundaki antioksidanlar, enerjinizi yükseltir ve kilo verme esnasında sık yaşanılan metabolik hızdaki düşüşü engeller.

3-Acı biber 

Biber, metabolizma hızı üzerinde olumlu etkisi olan kapsaisin adı verilen bilinen bir madde içerir. Kapsaisin, hücrelerin enerjiyi ısıya dönüştürmesine yardımcı olan yağ yakıcı özelliklere sahiptir.

Yapılan çalışmalar da kapsaisinin vücut ısısı ve metabolizma hızını artıran yağ yakım hızındaki artışla ilişkili olduğunu kanıtlıyor.

2.56 miligram (mg) kadar kapsaisinin vücuttaki yağ yakımını teşvik etmeye yardımcı olduğu belirtiliyor.

4-Greyfurt 

Greyfurt, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan C vitamini açısından zengindir. C vitamini, yağ metabolizmasını düzenler ve yağ yakmaya yardımcı olur.

Greyfurtlar ayrıca mükemmel antioksidan özelliklere sahip bir flavonoid olan naringenin içerir. Naringenin, kandaki yüksek şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

Diyetlerine greyfurt, greyfurt suyu ve greyfurt özlü besin takviyeleri dahil eden obez kişilerin farklı seviyelerde önemli kilo kaybı yaşadığı da kanıtlanmıştır.