info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.1556
Dolar Satış
:
32.2135
Euro Alış
:
34.9438
Euro Satış
:
35.0067
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Prof. Dr. Ceyhan’dan Önemli Uyarı

Geçtiğimiz günlerde Ordu`da bir düğünde aynı makyaj malzemesini kullanan en az 30 kişiye corona virüsü bulaştığı haberi şoke etmişti.

Konu ile ilgili uyarılarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Kesinlikle böyle bir dönemde makyaj malzemesi değişimi risklidir. Onun birkaç müşteriye birden 4-5 saat içinde kullanılması virüs bulaştırabilir" dedi. Prof. Dr. Ceyhan, kuaförlerde kullanılan saç kurutma makinelerindeki corona virüsü tehlikesini de hatırlattı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, makyaj malzemelerinin ortak kullanımı konusunda önemli uyarılarda bulundu.

GÖZ VE DUDAKLARDA KULLANILAN ÜRÜNLERE DİKKAT!

Prof. Dr. Ceyhan, corona virüsünün özellikle göz ve dudak makyajında kullanılan ürünlerden bulaşabileceğini söyleyerek, virüsün kozmetik ürünlerinde 4-5 saat süreyle canlı kalabildiğini vurguladı.

Prof. Dr. Ceyhan sözlerine şöyle devam etti:
“Makyaj malzemelerini insan eli gibi düşünün. Bir kişide virüs bulunuyorsa elini ağzına ya da burnuna götürdüğünde o eline bulaşacaktır. Sadece ruj için değil parfümler, göz makyajı için kullanılan kozmetik ürünlerin ortak kullanımı risk taşıyor.

Kesinlikle böyle bir dönemde bu şekilde makyaj malzemesi değişimi risklidir. Virüs orada bir süre canlı kalabiliyor. Canlı kaldığı sürede bir başkası alıp ağzına, burnuna sürerse sadece ruj için değil parfümler dahil birçok makyaj malzemesinde olabilir. Göz makyajı malzemelerinden bulaşma da söz konusu” diye konuştu.

Prof. Dr. Ceyhan, bu dönemde makyaj malzemesi değişiminin riskli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
“Ortak kullanılan tester’ların olmaması gerekir. Temas edilen şeylerin paylaşılmaması lazım. Güzellik merkezlerinde kullanılanların hepsinin steril olması lazım. Tek kullanımlık olması lazım. Yoksa onun birkaç müşteriye birden 4-5 saat içinde kullanılması virüs bulaştırabilir.

SAÇ KURUTMA MAKİNELERİ VİRÜS TAŞIYORSA

Önemli olan paylaşılmasını engellemek. Kişiler kendi güvenliği için makyaj malzemelerini kendileri götürebilir. Gittikleri yerde böyle bir ayarlama yapılabilir. Kuaförlerde müşteriye özel temizlenmiş steril olan paketler açılıyor.

Virüs saçta canlı kalmaz uzun süre. Önemli olan kuaförlerde kozmetik ürünler ve bir de saç kurutma, fön makineleri virüs taşıyorsa hava akımı oluşturarak daha uzak müşteriye götürebilir. Onun dışında bu gibi yerlerde riskler var, temas edilen yerler nedeniyle. Bunları azaltmak için müşteri ve sahiplerinin dikkatli olması lazım”.