info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.3271
Dolar Satış
:
32.3854
Euro Alış
:
34.4475
Euro Satış
:
34.5096
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Seyyid Süleyman
Yazar
Alper Çağlayan
Yayınevi
Dörtkapı
Yayın Yılı
2018
Sayfa
176
Seyyîd Süleyman, İstanbul’da bir semte adını veren Cibâli Sultan soyundan gelen ünlü bir Hakk âşığıdır.  

İmâm Mûsâ-i Kazım neslinden gelen Cibâli Sultan, Oğuz Boyu Emir Türklerindendir. Cibâli Sultan, Türkistan`a bağlı Horasan Eyaletinin halife pîrlerindendir. Soyunun İmâm Musa-i Kâzım`a dayanması ve iyi bir eğitim görmüş olması onu genç yaşta Pîr Postu`na oturtmuştur. İstanbul`un fethinden önce, irşat amacıyla Bizans`a gelen Cibâli Sultan’ın, burada birçok Hristiyan’ı Müslüman yaparak müritleri arasına kattığı rivayet edilmektedir. 

Cibâli Sultan`ın Hakk`a yürümesinden sonra, soyundan gelenler, zaman içinde Bursa`dan önce Eskişehir`e, oradan da Yavuz Sultan Selim zulmünden kurtulmak için Ankara yöresine hicret etmişlerdir. Son olarak da Çubuk ilçesi Susuz Köyü`ne (eski adı Yeniköy) yerleşmişlerdir. Seyyîd Süleyman işte bu Susuz Köyünde Hicri 1274 yılında (Miladi 1857) doğmuş ve burada yaşamıştır.  

Yedi yıl gibi kısa bir sürede pek çok deyiş ve Düvazimâm söylemiştir. Kendisinin okuyup yazma bilmeyişi, çevresindeki yakınlarının da onun gerçek değerini tam anlayamamaları nedeniyle eserleri, zamanında maalesef yazılamamıştır. Daha sonraları ağızdan ağıza söylenerek geçen eserlerinden bir kısmı günümüze ulaşmıştır. Deyiş ve Düvazimâmları cemlerde söylenmektedir.