info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.0060
Dolar Satış
:
32.0636
Euro Alış
:
34.6590
Euro Satış
:
34.7215
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Eksiği Nesnel Biçendir Marksizm
Yazar
Barkın Can Topcu
Yayınevi
Kurgu Kültür
Yayın Yılı
2017
Sayfa
80
Marksist paradigmanın doğadaki her şey gibi değişime açık bir olgu olduğu bilindik bir gerçektir. Marx’ı idealistlerden farklı kılan başkaldırı unsurunu ortaya koyması, işçi sınıfının bir kapitalistin gözünde nesne durumuna indirgemesi olgusuyla savaşması ve bunların nedenlerinden biri olarak düşünceyi maddeden bağımsız görmemesidir. 

Üretim ilişkilerinin karşı konulmaz varlığı, teori ile pratiğin diyalektik ilişkisini vurgulayan Marksist felsefeyle aydınlığa ulaşmıştır. Felsefenin bu ilişkiden yoksun bir düşün tarzıyla ilerleyemeyeceği açık bir gerçektir. Tarihin sonsuzluğa varışı insansal olanın usunda bir ütopya olarak kalmaya devam edecektir. Buna engel olamayız. 

Özne diyalektik süreçte nasıl isyana bağlı ise aynı şekilde yine isyanın bir getirisi olarak “eksiklik” içinde sonsuzluk arayışına bağlıdır. Hiçbir devrimci “ben”in hiçleştirilmesinden yana olmamalıdır çünkü “ben”in yüceltilmesi kadar hiçleştirilmesi de ussal olanın olgusallığına tepki, itiraz ve nefrettir. Gerçek teori de pratik de insanın boşluğa değil “eksiğe” hükmetmek istemesinin sonucu ortaya çıkan diyalektik maddeci ilerleyiştir. 

(Tanıtım Bülteninden)